‘Kuran-ı Kerim Tefsiri ve Peygamberin Hayatı’ Seçmeli Dersi ile İmam Hatiplerin Orta Kısmı Tekrar Açılacak

‘Kuran-ı Kerim Tefsiri ve Peygamberin Hayatı’ Seçmeli Dersi ile İmam Hatiplerin Orta Kısmı Tekrar Açılacak

TBMM

AKP 4+4+4 kesintili eğitim sistemine dün verdiği  önerge ile iki yeni düzenleme ekledi.

Ortaokul ve liselerde ‘‘Kuran-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı’’ seçmeli dersi ile İmam Hatiplerin orta kısımlarının tekrar açılacağı yasa teklifine eklendi. AKP’nin önergesine MHP’de kabul oyu verdi.

TBMM Genel Kurulu’nda, görüşülen 4+4+4  kesintili eğitimin görüşülmesi sırasında AKP ve MHP’den önergeler geldi.MHP, seçmeli dersleri bakanlık kararına bırakan teklife, ‘‘Kuran-ı Kerim ve tefsiri’’ ile ‘‘Peygamber’in hayatından örnekler ve ilmihal bilgileri’’ derslerinin açıkça yazılması için önerge verdi.MHP, imam hatiplerin orta bölümünün açılacağının da yine teklifte açıkça yazılmasını önerdi.

MHP’nin bu teklifine önce, ‘‘Buna gerek yok, teklif zaten bunları seçmeli ders olarak belirleme yetkisini Bakanlığa veriyor” diyen AKP, daha sonra ‘’ seçmene anlatamama’’ gerekçesiyle  karar değiştirdi. AKP, ‘‘Kuran-ı Kerim ve Peygamber’in Hayatı’’ nin seçmeli ders olarak teklife eklenmesine ilişkin değişiklik önergesi hazırladı. Önergede imam hatiplerin orta bölümünün açılacağının da açıkça yazılmasına karar verildi.

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli yapılan bu düzenlemenin sadece milletin talimatı olmadığını, aynı zamanda Anayasanın 24. maddesinde yer alan ‘Din ve ahlak eğitimi devletin gözetimi altında yapılır’ taahhüdü olduğunu dile getirdi.

 Anahtar Kelimeler:4+4+4 Kesintili Eğitim, MHP,AKP, İmam Hatip, Kuran-ı Kerim Tefsiri

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.