Taliban’ın İntikamı Devam Ediyor: 9 Ölü, 8 Yaralı

Kuran’ın ABD üssünde yakılmasından Sonra, Afganistan’da Taliban’ın İntikamı Devam Ediyor

Afganistan’da Celalabad Havaalanı dış kapısı önünde meydana gelen patlama sonrası en az dört araç enkaz haline geldi (Noorullah Shirzada/AFP/Getty Images)

Afganistan’da bugün sabah saatlerinde Celalabad havalanına bomba yüklü bir araçla giden intihar eylemcisi kendini patlattı. Meydana gelen patlama sonucu en az dokuz kişi hayatını kaybederken, 8’den fazla kişi yaralandı.

Havaalanında yapılan intihar ve bomba girişiminin sebebi olarak ise, geçen hafta bir ABD üssünde içinde Kuran da bulunan pek çok din kitabının yakılmasından kaynaklandığı Taliban tarafından ifade edildi. Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid, medyaya yaptığı açıklamada “Kuran’ımızı yakan askerler için bu gösteri düzenlenmiştir” dedi.

BBC’ye göre, NATO yetkilileri ölenler veya yaralananlar arasında uluslararası güce sahip herhangi bir askeri personelin olmadığını belirtti.

Geçen haftadan beri Afganistan’da yapılan protestolar sürüyor. Yapılan protestolarda şimdiye kadar 30’a yakın kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden iki kişi, başkent Kabil’de içişleri bakanlığı binası içinde öldürülen NATO üst düzey görevlileriydi. Taliban bu olayı yine üstelenerek, Kuran Yakma olayına bir cevap olduğunu belirtmişti. Güvenlik gerekçesi ile, Afganistan’daki bakanlıklarda görev yapan tüm NATO personeli, görevden alınarak ülkeden uzaklaştırıldı.

ABD üssünde yakılan Kuran üzerine, geçen hafta ABD Başkanı Obama meydana gelen bu olaylardan dolayı özür diledi. Özür dilemesi, Amerika’daki Cumhuriyetçiler tarafından eleştirildi. Eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum, kasti bir eylem olmayan bu durum için özür dilemenin bir başkana uygun olmadığını belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.