Kurtulmuş: Türkiye Adaletini, Özgürlüğünü Ve Refahını İstiyor

ANKARANuman Kurtulmuş, yeni partisini Halkın Sesi Partisi (HSP) olarak açıkladı. Ankara Rixos Otel’de yapılan basın toplantısında Kurtulmuş, ”Osmanlı medeniyet güneşi” amblemini taşıyan partisini tanıttı.

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bu ülkede herkesin eşit yurttaşlar olduğu, herkesin adaletten, refahtan ve özgürlükten nasibini aldığı ülke temennisinde bulundu.

Kurtulmuş, partisinin ismini açıklamak için Başkent’te Rixos Otel’de basın toplantısı düzenledi. Prof. Dr. Kurtulmuş’un konuşması öncesinde gösterilen sinevizyonda, Türkiye’nin adaletini, özgürlüğünü ve refahını istediği vurgulandı. 1 Kasım 2010 tarihinin Türk siyaseti için unutulamaz bir gün olacağını ifade eden Kurtulmuş, bir ay içerisinde partinin kurulmasını sağlayan arkadaşlarına teşekkür etti.

Partinin kurucular kurulu üyeleri arasında eski ANAP’lı Beyhan Arslan, eski DP’li Çağrı Erhan ve Ümmet Kandoğan, eski ANAP Kadınları Kolları Başkanı Ebru Kurban, eski Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, eski ANAP’lı Refaeddin Şahin gibi isimler yer aldı.

Numan Kurtulmuş, sağcı, solcu, muhafazakar, liberal bir parti olmayacaklarını belirterek, “Bu, Türkiye’de halkın merkezi olan bir partidir. Yerimizi halkın merkezi, yeri olarak tanımlıyoruz.” dedi. Kurtulmuş, bu ayın sonunda genel kurul yaparak kongrelerini yapacaklarını söyledi.

Numan Kurtulmuş, Ankara Rixos Hotel’de partisinin kurucular kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, mevcut siyasi partilerin sorunlarını çözme yerine, bir takım alanları kavga ve kutuplaşma alanı haline getirme üzerinden siyaset ürettiklerini kaydetti. Kurtulmuş, milletin sorunlarını çözüyormuş gibi yapmayan bir siyasi harekete ihtiyaç olduğunu ifade etti. Türk siyasetinin kullandığı dili reddeden bir kadro olduklarını ifade eden Kurtulmuş, Türkiye’nin sorunlarını çözecek bir sorunun Türkiye’nin önüne çıktığını kaydetti.

Kurtulmuş, sağcı, solcu, muhafazakar, liberal bir parti olmadıklarını belirterek, “Bu, Türkiye’de halkın merkezi olan bir partidir. Yerimizi halkın merkezi, yeri olarak tanımlıyoruz. Türkiye’nin üzerine yük olan tanımlamaların artık sorunu çözmeyeceği farklılıklarımız ayrışma sebebi olmayacak. Burası süpermarket değil. Burası milletin sesi olacak. Adaletten hiç bir zaman şaşmayacağız. Bizlerin aleyhine olsa bile adaletin tecellisi için çalışacağız. Bürokratik oligarşinin egemenliği yerine kayıtsız şartsız milletin egemenliğini koruyacağız. Türkiye’de siyasal sistemin millete açık hale getirilmesi için hukuki ve sosyal reformların gerçekleştirilmesi ortak hedeflerimizdendir.”

Kurtulmuş, bu siyasi kadronun, sözünü esirgemeden söyleyeceğini belirterek, “Bizden inanmadığınız hiç bir şeyi kimse beklemesin. Yeri gelecek kitabın tam arkasından, yeri gelecek tam başından söyleyeceğiz. Üslubumuzda marjinal bir üslup olmayacak. Bu ülkede ve dünyada ancak zalimlere karşı düşmanlık edeceğiz. Siyaset tarzımıza yönelik bazı ipuçlarını sunmak isterim. İttifaklarımızı kapalı kapılar ardında yapmayacağız. Türkiye’nin ve dünya egemenlerinden vize alacak bir siyaset geliştirmeyeceğiz. İttifakımız halkımızla milletle olacaktır. Oligarşik demokrasinin uygulandığı değil demokratik siyasetin uygulandığı bir parti olacaktır. Bir grubun, hizbin partisi olmayacaktır.

Bizden inanmadığınız hiç bir şeyi kimse beklemesin. İttifaklarımızı kapalı kapılar ardında yapmayacağız. Türkiye’nin ve dünya egemenlerinden vize alacak bir siyaset geliştirmeyeceğiz. İttifakımız halkımızla milletle olacaktır. Oligarşik demokrasinin uygulandığı değil demokratik siyasetin uygulandığı bir parti olacaktır. Bir grubun, hizbin partisi olmayacaktır.”

OSMANLI GÜNEŞİ AMBLEMİ

Numan Kurtulmuş, partisinin adının ‘Halkın Sesi Partisi’, ambleminin ise Osmanlı medeniyet güneşi olacağını belirtti. Kurtulmuş, milletin egemen olduğu siyaseti referans aldığını söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.