Kuşadası’nda Halk Jüpiter, Venüs ve Ay’ı Teleskopla İzledi

Wikimedia Commons

Aydın Kuşadası’nda düzenlenen ‘Galileo Gecesi’ programında halk, Galileo’nun 400 yıl önce gördüğü gizemleri görmek için birbiriyle yarıştı. Katılımcılar gökyüzünde, Galileo’nun 400 yıl önce gözlediği Jüpiter, Venüs ve Ay’ı teleskopla izledi.

Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Rahime Bilici İlköğretim Okulu işbirliğiyle ‘Dünya Astroloji Yılı’ nedeniyle organize edilen ‘İlk ve Orta Öğretimde Astronomi Eğitiminin Yaygınlaştırılması’ konulu sempozyum kapsamında düzenlenen ‘Galileo Gecesi’, İsmail Cem Barış ve Dostluk Parkı’nda gerçekleştirildi.

Sekiz teleskop, planateryum ve sinevizyonun kurulduğu parkta yapılan etkinliğe, Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün ve İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dursun Koçer’in de aralarında bulunduğu bilim adamları, öğretim görevlilerinin yanı sıra öğretmenler, öğrenciler, velilerle birlikte yerli ve yabancı turistlerden oluşan gökyüzü meraklıları katıldı.

Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Rahime Bilici İlköğretim Okulu tarafından Türk Astronomi Derneği, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ve İstanbul Kültür Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik, gökyüzü meraklılarının ilgisini çekti.

Teleskoplarını gökyüzüne çeviren Kuşadalılar ile turistler, Galileo’nun 400 yıl önce gözlediği Jüpiter, Venüs ve Ay’ı teleskopla izleme fırsatı buldular. Ancak hava şartlarından dolayı zaman zaman Jüpiter, Venüs ve Ay’ın bulutların arkasında kalmasından dolayı gözlem yapamayan katılımcılar, bulutların dağılmasını ve Jüpiter, Venüs ve Ay’ın ortaya çıkmasını beklediler.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.