Kusturica’dan Açık Havada Müzik Ziyafeti

BURSA49. Uluslararası Bursa Festivali kapsamında Açıkhava Tiyatrosu’nda konser veren ünlü müzisyen ve yönetmen Emir Kusturica, Bursalıların beğenisini kazandı.

Renkli kostümleri ve hareketli danslarıyla Kusturica’ya eşlik eden çingene tekno-rock grubu ‘No Smoking’ orkestrası da büyük ilgi gördü. Dünyaca ünlü müzikleriyle izleyicilere keyifli dakikalar yaşatan Kusturica ve No Smoking Grubu seyirciler arasındaki şovları ve sahnedeki danslarıyla da renkli bir geceye imza attı. Hareketli koreografilerinin yanı sıra birçok filme müzik olmuş parçalarını da Bursalılarla birlikte söyleyen Kusturica ve No Smoking, izleyenlerden büyük alkış aldı. Çingeneler Zamanı filmiyle sinema dünyasında hızlı bir çıkış yakalayan Kusturica, genellikle çingenelerin yaşamını konu alan filmlerinde hiçbir oyunculuk deneyimi olmayan çingenelere önemli roller vermesiyle dikkat çekti. 1986’dan beri gitar çaldığı çingene tekno-rock grubu ‘No Smoking’ orkestrasını turlarında yanında hiç ayırmayan Kusturica, Super 8 Stories (Süper 8 Hikayeleri) ile Chicago Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Belgesel Film’ dalında ‘Gümüş Plaket’ kazandı. Ayrıca Kusturica’nın Life is a Miracle (Bir Mucizedir Yaşamak) adlı yapımı da 2004 yılında Cannes Film Festivali’nin yarışma filmleri arasında yer aldı.

 

TÜRKİYE’YE GÜZEL KOKULARI KOKLAMAYA GELDİM

Konser öncesinde basın toplantısı düzenleyen Emir Kusturica, Türkiye’nin çay ve ayranını içmeye, güzel kokularını koklamaya geldiğini söyledi. Türkiye’de ve Bursa’da olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Kusturica, “Buraya çay ve ayran içmeye güzel kokuları koklamaya geldim. Tabi ki bir de 400 yıllık ortak tarihimiz var. Bunun için burada olmaktan mutluyum” şeklinde konuştu. Türk sinemasını yakından takip ettiğini belirten ünlü yönetmen ve müzisyen Kusturica, son günlerde ortaya konan Türk yapımlarının dünya sinemasına hareket getirdiğini söyledi. Ünlü Türk yönetmen Fatih Akın’la arkadaş olduklarını kaydeden Kusturica, “Fatih Akın’ın çok başarılı çalışmalara imza attığını yakından takip ediyorum. Türk bir yönetmenle çalışmak isterim. Çünkü bir İngiliz ya da Alman yönetmene göre Türk yönetmenle çalışmak daha zevkli ve eğlenceli olurdu.” diye konuştu. Gazetecilerin dünya gündemi ile ilgili sorularını da cevaplayan Kusturica, İsrail’in Mavi Marmara Gemisi’ne düzenlediği saldırıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Ölen 9 kişi için çok üzüldüm. Bu yalnızca İsrail’in problemi değil Batı Avrupa’nın bir problemidir. Kökenin de sadece İsrail’in sınırlarında kalan Yahudiler ve Müslümanlarla ilgili bir problemin olduğunu düşünmüyorum. İsrail neyi savunuyor? Bu çok karmaşık bir soru. İsrail’le ilgili söyleyecek basit bir cümlem yok.” dedi. Filistin’le ilgili iki filmin üzerinde çalıştığına dikkati çeken Kusturica, Kasım ayında projelerin hızlanacağını sözlerine ekledi.  

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.