‘Kutlu Doğum Haftası’ İstanbul’da törenle kutlandı

Kutlu Doğum Haftası sebebiyle Erdoğan ve Kılıçdaroğlu bir araya geldi

İstanbul’da yapılan kutlu doğum haftası vesilesi ile  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir araya geldi. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada okullarda seçmeli ders olarak okutulmaya başlanacak olan din dersinin topluma kazandıracağını düşündüğü faydalardan bahsederken, Kemal Kılıçdaroğlu ise İslam dininin adalet dini olduğuna dikkat çekti.

 Kılıçdaroğlu, konuşmasında İslam dininin sevgi dini olduğunu ve kalbinde insan sevgisi eksik olan bir toplumun sevgiden yoksun olarak acınması gereken bir toplum olduğunu söyleyerek, sevginin İslam dininin temeli olduğunu vurguladı. Sevginin açık tezahürünün de ahlak olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, Hz. Muhammed’in de bu ahlakın timsali olduğunu söyledi. “Aziz milletimizin yüzyıllar boyunca özümsediği, içselleştirdiği peygamber ahlakından uzaklaşırsak, Din adına, dindarlık adına ne yaparsak yapalım sonuç hüsran olacaktır.”  diyen Kılıçdaroğlu,  Türkiye’nin laik bir ilke olduğunu vurgularken, bir ülkeye en çok zarar veren şeyin sözde dindarlık olduğunu dile getirdi. Konuşmasının sonunda ahlaka vurgu yapan Kılıçdaroğlu; “Şu ya da bu duyguyla, şu ya da bu gerekçeyle, şu ya da bu hesap uğruna yapılan bir adaletsizliğe rıza gösterenleri, veya onu görmezden gelenleri, veya onu onaylayanları Allah affetsin.” dedi.

Başbakan Erdoğan ise yaptığı konuşmada; “”Peygamber Efendimizin hayatında, bırakınız bizim için, bırakınız bizim çocuklarımız için, başka dinlere mensup toplumların çocukları için bile bir tek olumsuz an, bir tek olumsuz sahne bulmak asla ve asla mümkün değildir. Kendi çocuklarımızı da, dünyadaki bütün çocukları da böyle bir örnek hayatı öğrenmekten mahrum etmemeliyiz.” dedi.

Başbakan Erdoğan konuşmasında dinin seçmeli ders olarak konulması konusuna değinerek, peygamber Hz. Muammed’in hayatını öğrenmenin çocuklar için büyük bir fırsat olduğunu söyleyerek, böyle bir zemini inşa etmenin bahtiyarlığı içinde olduklarını dile getirdi. Peygamber’in hayatının öğrenilmesinden tedirgin olanların da, O’nun hayatını okuduklarında korkularının, tedirgin olmalarının yersiz olduğunu göreceklerine inandığını söyledi.

Erdoğan, toplumların, genç nesillerin, çocukların manevi değerlere sahip olmalarını, inanmalarını engellemeye dönük her irade ve her idarenin tarih boyunca başarısızlığa mahkum olduğunu söyleyerek,mekanik, ruhsuz, maddeci nesiller yetiştirme projeleri dünyanın her yerinde başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi. Başbaakn Erdoğan konuşmasının sonunda Afganistan’da, Irak’ta, Filistin’de, Libya’da şahit olunan acı manzaranın, “Kardeşlik ve kardeşlik hukuku ilkesinin çiğnenmesinin bir sonucudur.” diyerek, “Sünni’nin Şii’yi, Nusayri’nin Sünni’yi katletmesi, ihtilafların husumetlere dönüşmesi asla kabul edilemez” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.