Kutsal Hindu Kasabası Puskhar

Ajmer kenti, Hindistan’da yaşayan Müslümanlar için kutsal bir kent sayılabilir. Bu kentin hemen yanıbaşında Puskhar isimli bir kasaba var ve bu kasaba Hintliler için kutsal bir mekan. Birbirine bu kadar yakın iki yerleşim yerinin iki ayrı din için kutsal olması, Hindistan’ın kültürel zenginliğinin bir göstergesi gibi adeta.

5. Yüzyılda buradan geçen Çinli bir gezgin o dönemde bile Puskhar’ın kutsal bir hac yeri olduğunu yazmış. Beyaz evlerle kaplı bu kasaba bir gölün etrafına kurulmuş. Gölün etrafını yürüyerek 30 dakikada dolaşabiliyorsunuz. Motorlu araç trafiğine kapalı olduğu için kasaba nispeten daha sessiz.

Bol bol alışveriş yapılacak mekanlarla dolu olan bu kasabada her türlü insanla karşılaşabilirsiniz. Keşişler ve gezginler etrafta dolanıyorlar. Burada yaşayan insanların bir acelesi yok ve çok huzurlu görünüyorlar. Puskhar genellikle oraya giden insanların beğenerek ayrıldığı bir yerleşim bölgesi. Kasabada düzenlenen deve festivalinin ise dünyada bir eşi benzeri daha yok. Binlerce turist sırf bu deve festivaline şahit olabilmek için her yıl sonbaharda Puskhar’a akın ediyor.

Yaklaşık 10-12 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Puskhar’da tam 500 adet tapınak bulunuyor. Bu tapınakların en az ikisinde her akşam törenler ve kutlamalar yapılıyor.

http://indoexpedition.com/pushkar-tourism.html

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.