Kuyruklu Yıldız ‘Hartley 2’ Yakın Mesafeden Görüntülendi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın ‘Deep Impact’ (Derin Darbe) adlı uzay aracı, ‘Hartley 2’ kuyruklu yıldızına 700 kilometre yaklaştı ve gök cisminin yakın fotoğraflarını çekti.

EPOXI projesi çerçevesinde uzaya gönderilen Derin Darbe, yaklaşık 2,5 yıllık bir yolculuğun ardından 4,6 milyar kilometre ötedeki Hartley 2’ye yaklaşmayı başardı. Uzay aracının gönderdiği fotoğraflarda kuyruklu yıldızın bir yerfıstığı şeklinde olduğu görülüyor. 2,2 kilometre uzunluğundaki gök cismi, yaklaşık 280 milyon metrik ton ağırlığında. Buz, karbondioksit ve silikat toz parçacıklarından oluşan kuyruklu yıldızın yüzeyinden rekor seviyede gaz çıkışları tespit edildi. Uzay aracının gönderdiği veriler, NASA’nın California’daki Jet Tahriki Laboratuarı’nda inceleniyor.

Derin Darbe uzay aracı, Eylül’den bu yana Hartley 2’nin resimlerini çekiyor. Bilim adamları, güneş sisteminin oluşumunu anlayabilmek için kuyruklu yıldızların yapılarını inceliyor. Elde edilen bilgiler, Dünya ve diğer gezegenlerin güneş sistemi içerisinde 4,5 milyar yıl önce nasıl oluştuğuna ilişkin ipuçları veriyor.

Hartley 2, ilk kez Avustralya’da yaşayan Malcolm Hartley tarafından 1986’da teleskopla tespit edilmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.