Kuzey Irak, Bağdat’dan İzinsiz Petrol Satışına Başladı

adıyamanda petrol bulunduKuzey Irak, Bağdat merkezi yönetiminin onayı olmaksızın ilk petrol ihracatına başladığını duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız bugün konu ile ilgili bir açıklama yaptı ve “Dün akşam saat 22.00 itibarıyla Kuzey Irak’tan gelen ve Ceyhan’da depolanan ham petrolün 1 milyon varillik kısmının yüklemesi yapıldı ve yola çıktı. Bunun satışını yapan petrolün sahibi Irak’ın kendisidir. Akdeniz piyasasına satılan, muhtemel Almanya veya İtalya’ya gidecek olan ham petroldür. Tam miktarı da 1 milyon 47-48 bin varil civarında. 1 milyon 50 bin varilin biraz altında. Bundan sonraki satışları da yine yönetecek olan Irak’ın kendisidir” dedi.

Irak Petrol Bakanlığı, dün Kuzey Irak’tan Türkiye’ye yapılan petrol sevkiyatının yasal olmadığını belirtti ve hukuki işlemlere başlandığını açıkladı. Petrolü yasadışı yollarla ihraç eden tüm uluslararası şirketlere ve petrolü satın alacak olan ülkelere uyarıda bulundu. Anadolu Haber Ajansının haberine göre, Irak hükümeti, Türkiye ve BOTAŞ hakkında 2010 yılında iki ülke arasında imzalanan anlaşmayı ihlal ettikleri gerekçesiyle hukuki işlemler başlattı.

Irak merkezi hükümeti ile Kuzey Irak arasında uzun zamandır doğal kaynakların paylaşımı konusunda bir anlaşmazlık vardı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, daha önce yaptığı açıklamada merkezi yönetimin kendilerine ayrılan bütçeyi kestiğini, bu sebeple depolanan petrolün Türkiye ya da Türkiye üzerinden başka ülkelere ihraç etmeye hazırlandıklarını açıklamıştı.

Bütçenin kesilmesi ve seçim öncesi ve sonrası yaşanan belirsizlikler sebebiyle Kuzey Irak’ta ekonomi durma noktasına geldi, devlet dairelerinde çalışan memurlara aylardır maaş ödenmiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.