”Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” Adı ”Kıbrıs Türk Devleti” Oluyor

Kıbrıs Sorunun’da B Planına Geçiliyor

Kıbrıs sorununda, Rumların 1 Temmuz tarihinde AB dönem başkanlığının  başlayacağı ve bu tarihe kadar bir çözüm bulunamazsa B planının devreye gireceği öğrenildi. 3 Aşamalı olarak öngörülen B planına göre Maraş açılacak ve ‘Kıbrıs Türk Devleti’ olarak tanınma istenecek.

Kıbrıs Rumlarının AB dönem başkanlığının başlayacağı 1 Temmuz’a kadar Ankara’nın dillendirdiği fakat bu güne kadar uygulamaya konmayan B planının devreye gireceği belirtildi. Buna göre Kuzey Kıbrıs Türk Devleti’nin adı Annan planında olduğu gibi ‘‘Kıbrıs Türk Devleti’’ olarak değiştirilecek ve BM’den tanınma istenecek.

KKTC zaten daha önce 2004’te  alınan bir kararla İslam Konferansı Örgütü’nde ‘‘Kıbrıs Türk Devleti’’ olarak temsil edilmeye başlanmıştı. Böyle bir adımda İKO’ya üye 57 ülkenin ‘‘Kıbrıs Türk Devleti’’ni tanıyacağı iddia ediliyor. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu 2012’de Kıbrıs sorununa çözüm bulunamazsa yeni anayasa ve yasalarla yola devam edeceklerini ve devletin adının da değişebileceğini ifade etmişti.

Milliyet’in haberine göre konuyla ilgili üst düzey bir yetkili Ankara ve Kıbrıs Türk tarafının çözüm için çabalarını sürdürdüklerini ancak Rumların çözümden kaçmaları nedeniyle 2012’de de bir ilerleme olmayacağının öngörüldüğünü belirtti. Kıbrıslı Rumların 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığının başlatılmasıyla Türkiye – AB ilişkilerinin kesileceği dolayısıyla da Kıbrıs’ta da görüşmelerin devam etmesinin beklenmediği ve o tarihten itibaren B planının devreye gireceği belirtildi.‘‘Ankara ve Kıbrıs Türk tarafı B planının uygulanmaya konması için gün saymaktadır.’’ifadesi kullanıldı. Aynı yetkili 1 Temmuz’dan sonra “Topyekun bir diplomasi hareketinin başlatılacağını, Kıbrıs Türk Devleti’nin tanınmasının isteneceğini” kaydetti. KKTC’nin BM kararlarıyla ‘tanınmasının engellendiğini’ anlatan yetkili şöyle konuştu: “Eğer, bu isim ‘Kıbrıs Türk Devleti’ olursa, kimse tanınma isteğine hayır diyemez. Bu isme bir sempati var. Ayrıca, İKÖ’de de ‘Kıbrıs Türk Devleti’ olarak temsil ediliyor. BM’nin bir planı olan Annan Planı’nda da bu var. Kıbrıslı Türkler de plana ‘evet’ diyerek, Kıbrıs Türk Devleti’ni kabul etti.”
Kıbrıs Türk devleti’nin tanınma isteğinin dünyaya karşı çıkıldığı anlamına gelmeyeceğini belirten yetkili “Kıbrıslı Türkler, uluslararası toplumun kabul ettiği ‘Kıbrıs Türk Devleti’nin tanınmasını isteyecek, KKTC’nin değil. Her halde şu anda kabul ettikleri isme karşı çıkmayacaklar. Bu kararlar radikal ama Ankara ile Lefkoşa hattında konuşulan ve atılacak adımlar.” Dedi

  Öte yandan KKTC cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ilk kez ‘Cumhurbaşkanı’ sıfatıyla İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun davetlisi olarak Cidde’ye gitti.
Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’da  Ankara’da gerçekleştirilen büyükelçiler toplantısında müzakere sürecinin Rumların tutumu nedeniyle tıkanması halinde ‘İki kesimli- iki toplumlu ‘ çözüm modelinin terk edileceğini belirtti. Adada iki bağımsız devlet modelinin benimseneceğini belirtti.

Türk tarafı Kapalı Maraş Bölgesi’ni açmak amacıyla çalışma başlattı. B planı üç aşamada uygulanacak. Önce tanınma isteği açıklanacak. Daha sonra Maraş açılacak. Son olarak da ‘‘Kıbrıs Türk Devleti’’ adıyla tekrar tanınma istenecek. Eğer bunların hiçbiri işe yaramazsa Türkiye’ye ilhak adımı atılacak. Annan Planı 2004 yılında yapılan referandumda, Rumlar tarafından yüzde 75 ‘hayır’la reddedilmiş, ancak Kıbrıslı Türkler, planı yüzde 65 ‘evet’le kabul etmişti. Annan Planı’nda kurulacak yeni devletin yapısını ‘Kıbrıs Türk Devleti’ ile ‘Kıbrıs Rum Devleti’ oluşturması maddesi vardı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.