Kuzey Kore: Araştırmacılar Radyoaktif Çalışmalarına Dair İzler Buldu

 

Nükleer patlamanın geldiği yer ile ilgili yapılan analizler (Screenshot/YouTube)
Nükleer patlamanın geldiği yer ile ilgili yapılan analizler (Screenshot/YouTube)

Epoch TimesZachary Stieber 

Kuzey Kore’de 12 Şubat’ta Richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde bir sarsıntı ölçüldü. Bu durum Kuzey Kore’de ‘Alışılmadık bir sismik olaydı. Olaydan bir gün sonra Kuzey Kore yetkilileri nükleer bir deneme yaptıklarını belirttiler.

Tüm dünyadaki nükleer silah kullanımını durdurmak için çalışan Birleşmiş Milletler kuruluşu CTBTO, 12 Şubattaki bu sismik aktivite için yaptığı araştırmada “radyoaktif soy gazların bulgularına” rastladı.

Takım bu durumun tespiti için hava durumu verileri temelinde yapılan modelleme formülünü kullanarak tespitini yaptı. CTBTO bu madde için araştırmasını hala sürdürüyor.

Uzman Mika  Nikkinen yaptığı açıklamasında, “Araştırmalarımızla açıklanabilen, diğer olasılık kaynaklarını yok etme sürecindeyiz; radyonükleidler bir nükleer reaktörden veya özel koşullar altında yapılan bir nükleer aktiviteden geliyor, fakat şu ana dek bu durumla ilgili bir açıklamaya sahip değiliz” dedi.

Çünkü çoğu ülke nükleer silahlar kullanılmaması ve test edilmemesi konusunda aynı fikirde değil, CTBTO ise denetlenemeyen bu durumlardan sorumlu.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.