Kuzey Kore, Çatışmada Daha Fazla Kayıp Vermiş

Resim: Getty Images/YOSHIKAZU TSUNO

SEUL– Kuzey Kore ile Güney Kore arasında geçtiğimiz gün yaşanan kısa çatışmada, en çok kayıp veren tarafın Kuzey Kore olduğu iddia edildi.

Güney Kore Jungang İlbo gazetesinin haberine göre, Kuzey Kore’nin 23 Kasım’da Güney Kore’nin Yeonpyeong Adası’nı topçu atışına tutması ile başlayan kısa süreli çatışmada Kuzey Kore’nin daha fazla kayıp verdiği bildirildi. Kuzey Kore’nin yerel saatle 14.34’te başlayan topçu atışına, Güney Kore yaklaşık 13 dakika sonra cevap vermişti. Adada bulunan Güney Kore deniz kuvvetlerine bağlı birlikteki 6 tane K-9 mobilize toplardan 2 tanesi çatışma sırasında bozuktu.

Çatışma bitmesine doğru ölü olmamasına rağmen, ağır yaralanan Güney Kore deniz kuvvetlerine bağlı 2 asker hayatını kaybetmiş, adadaki askeri birlikte çalışan 55 ve 58 yaşlarında iki sivil de yaşamlarını yitirmişti. Olaydan sonra 24 saat boyunca Kuzey Kore’deki kayıplar hakkında ise bilgi yoktu.

Jungang İlbo’nın bu gün geçtiği haberde, askeri yetkililerin verdiği istihbarata göre, Güney Kore’nin geciken top atışları Kuzey Kore tarafta büyük hasara sebep oldu. Gelen istihbarata göre, Güney Kore’nin top atışları Kuzey Kore’deki Mudo ve Geameori’de büyük yangınlara sebep olurken, askeri kayıbın da fazla olduğu yönde. Ayrıcı saldırı sırasında güvenlik sebepleri ile Kuzey Kore bölgedeki radyo yayınlarını kestiği belirtildi.

Çin basınında ise ‘Kuzey Kore’deki insani kayıp 4’ten fazla olduğu kesin’ yönünde haberler yayımlanırken, ‘Kuzey Kore’nin bir süre insani kayıp konusunda açıklama yapmayacak’ ifadeleri yer aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.