Kuzey Kore Eski Lideri Son Yolculuğuna Uğurlandı

Güney Kore’den Kuzey Kore’ye Kim Hanedanına Karşı Ayaklanma Çağrısı Yapan İlanlar Dağıtıldı

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-il'in cenzae törenin hıçkırarak ağlayan Kore halkı (AFP PHOTO / KYODO/Getty Images)

Kuzey Kore Eski Lideri Kim Jong-İl, son yolculuğuna uğurlanırken Güney Kore’de ayaklanma çağrısına yönelik ilanlar gönderildi. Güney Kore’nin sınırında 200 bin el ilanı taşıyan balon gökyüzüne gönderildi. 17 Aralıktan beri Kim Jong-il için yas tutan halk, hıçkırarak ağlamaya ve kendilerini paralamaya devam etti.

Kuzey Kore’de halkın bu şekilde ağlayıp bağırmaları ve kendilerini paralamaları Seul (Güney Kore) tarafından mizansen olarak nitelendirildi.

BBC habere göre, Kuzey Kore Eski Lideri Kim Jong-il için düzenlenen anma törenine Güney Kore’den sadece Güney Kore’nin eski liderlerinden Kim Dae Jung’un eşi Lee Hee-ho ile Hyundai’nin yönetim kurulu başkanı Hyun Jeong-eun’un katılmasına izin verildi. Bunun dışında törene hiçbir ülkeden üst düzey bir yetkilinin katılmasına izin verilmedi.

Liderin cenaze töreni iki gün sürecek. Bugün başlayan tören için halk, doğanın bile ağladığını iddia ediyor. Doğanın ağladığını göstermek için üzgün görünen kuş görüntüleri yayınlandı. Ayrıca Koreliler için kutsal mekan olarak görülen ve Kim Jong-il’in burada doğduğuna inanılan Paektu Dağında bulunan Chon gölü üzerindeki buzların aniden kırıldığı ve bölgede kar fırtınasının başladığı belirtildi. Kuşlarında ölüm sessizliğinde yas tuttuğu söyleniyor.

Kim Jong-il'in cenaze törenindeki ilk gündeki geçit töreninden görüntüler

Cenaze töreni sırasında Kim Jong-il’in oğlu, Kim Jong-Un babasının cenaze arabasının yanından hiç ayrılmadı. Eski liderin büyük bir posteri bir aracın üzerine yerleştirildikten sonra tören alanında dolaştı. On binlerce kişi tören sırasında yoğun kar yağışı olmasına rağmen hıçkırıklarla ağladı. Özellikle askerler birbirlerine sarılarak ağladılar.

Güney Kore’de ise Kuzey Kore Eski Lideri Kim Jong-İl son yolculuğuna uğurlanırken  kutlamalar yapıldı.

İlgili Haberler

Kuzey Kore ‘nin Diktatörü Kim Jong-İl: Öldü

Kuzey Kore, Muhtemel Protestolara Karşı Önlemleri Arttırıyor

Güney Kore ve Kuzey Kore aralarını düzeltmeye hazırlanıyor

Güney Koreliler, Yeonpyeong Adasını Terk Ediyor

Güney Kore, Kuzey’in uyarılarına aldırmadan yeni askeri tatbikat başlattı

Güney Kore, Sınıra Yığınak Yaparken, Kuzey Kore Nükleer Programını Açıkladı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.