Kuzey Kore Lideri Kim Jong-il İle Veliaht Oğlu İlk Kez Canlı Yayında Halkın Karşısına Çıktı

PEKİNKuzey Kore lideri Kim Jong-il ile veliaht oğlu Kim Jong-un, ilk kez bir canlı yayında halkın karşısına çıktı.  Devlet televizyonu, iktidardaki İşçi Partisi’nin 65. kuruluş yıl dönümü nedeniyle başkent Pyonyang’da düzenlenen büyük askeri töreni canlı verdi. Ülkenin kurucusu Kim İl Sung’un adını taşıyan meydanda yapılan törene, öldü yada yaşıyor tartışmalarının hedefindeki Kuzey Kore lideri Kim Jong-il ile veliaht oğlu Kim Jong-un katıldı. 26 yaşındaki veliaht, tören sırasında dolgun ve ciddi siması, arkaya taralı siyah saçları ve komünist tarzı siyah takım elbisesi ile dikkat çekti. Kim Jong-un, halk tarafından da ilk kez babasıyla birlikte televizyondan canlı izlendi. Kuzey Kore devlet medyası, geçtiğimiz günlerde de ilk kez Devlet Başkanı Kim Jong-il ve veliaht oğlunun fotoğraflarını yayınlayarak dünyaya tanıtmıştı.

 

Yeni lider Kim Jong-un’a, geçtiğimiz salı günü iktidardaki İşçi Partisi’nin 30 yıl aradan sonra yapılan genel kongresinde general rütbesi verilmişti. Uzmanlar, Kim Jong-un’un askere hiç gitmeden orgeneralliğe atanmasının, sağlığı kötüye giden Kuzey Kore liderinin iktidarı devretmeye hazırlandığının bir göstergesi olduğunu belirtiyor. Kuzey Kore medyası, görev devir tesliminin ne zaman olacağı konusunda bir bilgi vermedi. Kim Jong-il, 1980’deki siyasi kongreden ancak 14 yıl sonra liderlik koltuğuna oturmuştu

 

Gözlemciler, 1984 doğumlu İsviçre’de eğitim görmüş ve ailenin en küçük oğlu Kim Jong-un’un ciddi sağlık sorunları bulunan 68 yaşındaki babasından sonra nükleer güce sahip Kuzey Kore’yi yöneteceğine kesin gözüyle bakıyor. Bazı uzmanlar, yeni veliahdın ülkenin çizgisinde bir değişiklik getirmeyeceğini savunurken, bazıları ise lider değişiminin ülkeyi istikrarsızlığa götürebileceğini ifade diyor.

 

Bu arada törene Pyongyang yönetimin müttefiki Çin’in Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi olan Zhou Yongkang da katıldı. Törenden önce Kim, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’un kutlama mesajına teşekkür etti.

 

Arirang adlı askeri gösteriyi Kuzey Koreli liderlerle izleyen Zhou, “Kuzey Kore İşçi Partisi yönetiminde ve Genel Sekreter Kim Jong-un’un liderliğinde, çalışkan ve cesur Kuzey Kore halkı, kesinlikle parlak bir gelecek kuracaktır.” dedi.

 

Arirang, 100 bin kişinin katıldığı kalabalık bir jimnastik ve artistik şovdan oluşuyor.

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.