Kuzey Kore, Muhtemel Protestolara Karşı Önlemleri Arttırıyor

Resim: Getty Images

Kuzey Kore, başta en yakın müttefiklerinden Libya olmak üzere Orta Doğu ülkelerindeki demokrasi ayaklanmalarının ülkesine sıçraması ihtimaline binaen, üniversitelerdeki denetimi arttırıyor.

ABD merkezli Özgür Asya Radyosu’nun haberinde, Kuzey Kore’nin Ryanggang bölgesinden kontağa geçtikleri bir üniversite öğrencisi çarpıcı açıklamalarda bulundu. Orta Doğu’daki demokrasi ayaklanmalarını daha 5 gün önce başkent Pyeongyang’daki akrabaları ile telefonla konuşurken, öğrendiğini söyleyen üniversiteli genç, 10 günden beri üniversite fakültelerindeki polis sayısının 1’den 4’e çıktığını söyledi. Yurtlara giriş çıkışın ise artık polis denetiminde gerçekleştiğini aktardı.

TELEFON HATLARINDA KESİNTİ

Haberdeki bir başka ilginç şey ise Kuzey Kore’deki mobil telefon ağlarında kesintinin olması. Kuzey Hamgyong Bölgesi’ne bağlı Heoryong şehrinden iletişime geçilen bir üniversite öğrencisi, bazı bölgelere cep telefonlarıyla bağlantıya geçilemediğini, yerel hattı kullandıklarını söyledi. Orta Doğu’daki demokrasi ayaklanmasına benzer olayların Kuzey Kore’de gerçekleşmesinin imkansız olduğunu aktaran üniversiteli, “Kaç gündür şehir meydanlarını polisler doldurmuş durumda. Pazara dokunmuyor ama en ufak hareket dahi izleniyor.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.