Kuzey Kore’nin Bombaladığı Adanın Sakinleri Gözyaşlarıyla Evlerine Dönüyor

YEONPYEONG– Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye ait Yeonpyeong adasını top atışıyla geçen hafta vurmasının ardından tahliye edilen adanın sakinleri, 4 gün süren ABD-Güney Kore ortak askeri deniz tatbikatından sonra adaya dönmeye başladı.

Incheon limanından adaya gelen bir grup ada sakini bugün gözyaşlarıyla evlerine döndü. Kimlik kontrollerinin ardından gemiden inen ve iskelede basın mensuplarının karşıladığı sakinler, mutluluk gözyaşları döktü. Evlerine dönmenin mutluluğunu kelimelerle anlatamadıklarını söyleyen bazı yaşlı kadınlar, gerginliğin dinmesini istediklerini ifade etti. Sonrasında ise hayalet şehir görünümündeki adada bulunan evlerinin yolunu tutan ada sakinleri, gerginliğin ardından normal hayatlarına başlayacak.

Balık avlama sezonu olduğu için bir an önce evlerine dönmek isteyen halkın tamamının ne zaman adaya döneceği ise bilinmiyor. Kuzey Kore’nin, ortak tatbikatın ardından olası bir provakatif saldırısı buradakilerin tedirginliğini arttırıyor. Adada, asker ve polisler asayişi sağlarken, buradaki ilkokulu sığınma olarak kullanan gazetecilerin ise pazar günü adayı terk edeceği belirtiliyor.

Bu arada Kuzey Kore’nin top atışlarıyla vurduğu Yeonpyeong adasına dün gelen Kore Eski Askerler Partisi’ne mensup onlarca kişi, askeri kıyafetlerini giyerek, iskelede basın mensuplarına adadan topladıkları şarapnel parçalarını gösteredi ve burada Kuzey Kore’yi protesto etti.

Ada sakinlerinin gemiden inmesi esasında karşıt fikirli bir grup arasında arbede yaşandı. Arbedeye sebep olan gruptaki bir kadın, yere yıkıldı. Polisler, kadını oradan uzaklaştırmakta güçlük çekerken, arbede, güvenlik güçlerinin araya girmesiyle sona erdi.

Telekomünikasyon, su ve elektrik hatlarında sorun bulunmayan ve çoğunluğunu balıkçıların oluşturduğu bin 500 nüfuslu adada şu an endişe hakim. Adada gözler şimdi, Kuzey Kore’nin olası provakatif saldırısına çevrilmiş durumda.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.