Libya Lideri Muammer Kaddafi Meydan Okudu, Devrim Lideri Olduğunu İstifa Etmeyeceğini Söyledi

Günlerdir aleyhinde gösterilerin düzenlendiği Libya lideri Muammer Kaddafi, istifa etmedi. Devlet televizyonundan konuşan Arap dünyasının en uzun süre iktidarda kalan lideri, Kaddafi, buna gerekçe olarak da kendisinin istifa edecek bir pozisyonda olmadığını söyledi ve “Ben ülkenin devlet başkanı değilim, devrimin lideriyim.” diye kaydetti.

ARAP MEDYASINI SUÇLADI

Libya lideri Muammer Kaddafi, ülkesinde yaşanan olaylarla ilgili Arap medyasını suçladı. Yaşanan olaylarla ilgili ilk kez kapsamlı bir konuşma yapan Kaddafi, Libya’nın dünya gözündeki imajının bozulmaya çalışıldığını savundu. Kaddafi, devlet televizyonundan canlı yayınlanan konuşmasında “Bütün Afrika halkları Libya’ya baksın bütün dünya liderleri Libya’ya baksın. Göstericiler şeytana hizmet ediyor, sizi aşağılamak istiyorlar. İyileşmek ve etkin bir şekilde cevap vermek istiyoruz.” dedi. Konuşmasında Libya’nın her şehrinin “şehitlerin kanıyla sulanmış” olduğunu ifade eden Kaddafi, istifa etmeyeceğini belirtti. Kaddafi, buna gerekçe olarak da kendisinin istifa edecek bir pozisyonda olmadığını söyledi ve “Ben ülkenin devlet başkanı değilim, devrimin lideriyim. Eğer devlet başkanı olsaydım istifamı yüzünüze fırlatırdım.” diye kaydetti. Libya lideri, “Kaddafi devrim demek, tarih demek, direniş demektir.” diye ekledi.

ÜLKEMİ TERK ETMEYECEĞİM

Ülkesinin terk etmesinin de söz konusu olmadığını dile getiren Kaddafi, “Ülkemi terk edemem. Libya topraklarında bir şehit olarak öleceğim.” dedi. Yaşanan protestolardan dolayı gençleri suçlamadığını söyleyen Kaddafi, göstericilerin Tunus’tan etkilendiklerini; ancak “bazı güçlerin de bu gençleri kandırdığını” savundu. Kaddafi, protestocu gençlerin “halüsinasyon ilaçları almış olduğunu” savundu. Bingazi’deki göstericilerin de Bingazili olmadığını savunarak “Bingazi’dekiler kimler? Gerçek Bingazililer olamazlar” diye kaydetti. Kaddafi göstericileri “fareler ve paralı askerler” olduğunu ifade ederek, amaçlarının Libya’yı “İslami bir devlete dönüştürmek” olduğunu öne sürdü. Göstericilerin ayrıca “ülkenin birliğiyle oyun oynadıklarını” söyledi ve cezalandırılmaları gerektiğini belirtti. Ülkedeki bütün kararların halk tarafından alınmış olduğunu sözlerine ekleyen Kaddafi, devlete petrol gelirlerini yönetme görevini de halkın verdiğini söyledi. Coşkulu konuşmasında halk komiteleri oluşturacaklarını da dile getiren Kaddafi, “Kendimize güvenelim” dedi. Kaddafi, “Savaş Libya toprakları özgürleştirilene kadar sokak sokak sürecek” diye konuştu. Kaddafi, taraftarlarını da sokaklara çıkmaya çağırdı.

GÖSTERİCİLER İDAMLA YARGILANACAK

Ünlü Yeşil Kitap’ını çıkararak pasajlar okuyan Kaddafi, uluslararası yasalara ve Libya Anayasası’na uygun bir şekilde güç kullanacaklarını kaydetti. Askere karşı silah kullananların yargılanacağını belirten Kaddafi, muhtemelen de ölüm cezası ile cezalandırılacaklarını kaydetti. Kaddafi, “egemenliğe karşı güç kullananların cezasının da idam olduğunu” vurguladı. Kaddafi, “asilere karşı silah açılması emrini” vermediğini savundu.

SOKAĞA ÇIKIN ÇAĞRISI YAPTI

Kaddafi, “Gücün zaten Libya halkının elinde olduğunu” dile getirdi ve bu gibi durumlarda halkın birliğinin çok önemli olduğuna değindi. Kaddafi halkına “Ülkenizin Somali ya da Irak gibi olmasını mı istiyorsunuz” diye ekledi. Halkına ayrıca “Sizler ve çocuklarınız kontrolü ele alsın.” diye seslendi. “Halkın devrimini yine halk korumalı” diyen Kaddafi, “sokağa çıkın” çağrısını da yineledi. Yeni bir halk devrimi yapmaları gerektiğini söyleyen Kaddafi, devrimin başında yine kendisinin olacağını sözlerine ekledi. Kaddafi, “Devrimin kazanımlarını korumak zorundayız” şeklinde konuştu.

FELLUCE’Yİ BOMBALAYAN ABD’YE KİMSE SE ÇIKARMADI

Konuşmasında ABD’nin Irak’a düzenlediği saldırılara da değinen Kaddafi, Amerikan güçlerinin sadece Zarkavi için bütün Felluce’yi bombaladığını; ancak kimsenin ses çıkarmadığını kaydetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.