Listeler İçin Değerlendirmeler Yapıldı

12 Haziran seçimi için YSK’ya verilen aday listelerinde halen parlementoda yer alan alan milletvekillerinin yüzde 53’ü aday olamadı. Ak Parti, CHP, MHP ve BDP’den toplam 284 vekil listelere giremeyerek Meclise veda etti. Ak Parti’den 185, CHP’den 64, MHP’den 27 BDP’den 8 milletvekili listeye giremedi.

 Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan listeleri hazırlarken kılı kırk yaran bir titizlik gösterdiklerini, her aday olanın da listeye giremeyeceğini, mevcut parlemento da olup da listede yer almayanların gerekçelerinin parti genel merkezinin taktirinde olduğunu ve Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın bakanlıkta ve kadın kollarında çalıştığını ve bundan sonraki süreçte farklı görevler beklediklerini ifade etti.

 Ergenekon davası sanıklarından Mustafa Balbay, Mehmet Haberal ve Engin Alan’ın adaylığı ve BDP’nin KCK davası tutuklularını aday göstermeleri ile ilgili bir soruya da Başbakan Erdoğan “Bu tabi benim değerlendirmemden çok milletim nasıl değerlendirecek ben bunu çok merak ediyorum. Şu anda bu insanlar hangi davadan tutuklu ortada. Dokunulmazlık için bu kadar konuşan CHP’nin tavrı BDP’nin tavrı bunlar da ortada. ‘Dokunulmazlık kaldırılsın kaldırılsın’ bu kadar konuştular. Şimdi dokunulmazlık zırhına kimlerin müracaat ettiği o da ortada. Acaba Ergenekon’du Balyoz davasıydı bunlarla ilgi devam eden süreç içerisinde atılan bu adım manidardır diye düşünüyorum.’’diye yanıt verdi.

 Kılıçtaroğlu’ndan Dokunulmazlıkla İlgili Yanıt

 Başbakan’ın Ergenokon Davası tutuklularının dokunulmazlıklarının kaldırılması için aday olduklarını dile getirmesi üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu CHP’den aday olanların dokunulmazlıkların kaldırılması için imza attığını, söz verdiğini belirterek, “Hiçbir adayımız dokunulmazlık zırhı kazanmak için başvurmadı, onlar Başbakan ve yandaşlarının dokunulmazlık zırhını parçalamak ve onları yüce divan’a göndermek için milletvekili olmak istediler” dedi.

 Kemal Kılıçtaroğlu listelerinde devrim gerçekleştirdiklerini, kadınlara ve gençlere ağırlık verdiklerini, gelen tepkilerin çok olumlu olduğunu ve kendilerinin de bundan memnun olduklarını ifade etti. Geçmişte çalışan ve vekil listelerinde yer almayan arkadaşlarına teşekkür ederek, onların partinin büyükleri olarak her zaman beraber çalışacaklarını ve katkılarını alacaklarını söyledi. Kılıçtaroğlu seçim sloganlarından birinin herkes için CHP olduğunu ve herkesi CHP çatısı altında görmekten mutlu olacaklarını söylediklerini ve o kişilerin de gelerek aday oldukları ve listelerinde yer aldıklarını söyledi. Hiçbir siyasal parti önseçim yapmazken kendilerinin önseçim yaptıklarını ve 4200’e yakın aday adayından 550’sini seçmenin zor olduğunu ve 3 il hariç çoğu ilde kamuoyu yoklaması yaptıklarını sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.