Lordlar Kamarası Uyardı: En İyi Beyinleri Kaybediyoruz

LONDRAİngiliz Lordlar Kamarası’nın Bilim ve Teknoloji Departmanı Başkanı Lord Krebs, üniversitelere yazdığı mektubunda İngiltere’nin dünyanın en iyi beyinlerini kaybedebileceği uyarısında bulundu. İngiltere’nin en iyi üniversiteleri olan Cambridge, Oxford, Imperial College, University College London, Manchester ve Edinburg Üniversitesi rektörleri ile Bilim Bakanı David Willetts’e yazılan mektupta Lord Krebs, İngiltere’nin beyin göçünü çekme yarışını kaybedebileceğini yazdı.

Üniversitelerin özellikle bilimsel araştırmalara ayırdığı fonlarda kesintiye gitmelerinin İngiltere’yi bu yarışta olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunan Lord Krebs, rektörleri bu konuda daha duyarlı olmaya çağırdı. İngiltere’de bilimsel araştırmalarda görev alan akademik personelin yüzde 23’ü yabancı.

Mektubunda bilimsel araştırmalarda etkin ve kaliteli sonuç alınmasının dünyanın en iyi beyinlerini çekmeye bağlı olduğunun altını çizen Lord Krebs, bu yönde yapılan kesintilerin beyin göçünü çekmede olumsuz sonuçlar doğuracağını aktardı.

Lord Krebs, yapılan kesintilerin İngiltere’de görev bilimsel araştırmalarda bulunan özellikle yabancı uyruklu bilim adamlarının İngiltere dışına yönelebileceklerini yazdı. Lordlar Kamarası Bilim Departmanı Başkanı Lord Krebs, üniversitelerin kesinti yapma planlarının gözden geçirilmesi konusunda hükümetin olaya el koyması çağrısında bulunuyor. Lord Krebs’e göre hükümet bu işe el koymazsa ‘beyin göçünü çekme yarışı’nı kaybedebilir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.