Lübnan Başkanı Saad Hariri İç Savaş İstemiyoruz Dedi

Lübnan Başkanı Saad Hariri

Lübnan’daki siyasi kriz bugün mecliste yapılacak yeni hükümet kurma görüşmeleriyle yeni bir boyut kazanıyor.
Başbakan Saad Hariri, Hizbullah’ın diğer siyasi gruplara baskı yaptığını belirterek, Lübnan’ın kritik bir dönüm noktasından geçtiğini söyledi.

Hizbullah milislerinin geçtiğimiz hafta Beyrut sokaklarına indikleri hatırlatılarak bir iç savaş endişesi taşıyıp taşımadığının sorulduğu emanetçi Başbakan, “İç savaş istemiyoruz. Çatışmanın da tarafı olmayacağız.” dedi.
Hassas dengelerin ve istikrarsızlıkların ülkesi Lübnan, bir kez daha hükümet krizi ile dünya gündemine oturdu. Siyasi krize çözüm amacıyla Suudi Arabistan ve Suriye sürecinin ardından Türkiye-Katar girişiminin de sonuçsuz kalması ülke içindeki mevcut gerilimin artmasına neden oldu.

Hariri, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Katar Başbakan ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casim Al Thani’nin çabalarının sonuçsuz kalması konusunda Hizbullah’ı suçladı.

“Onlar (Hizbullah) Saad Hariri’yi başbakan olarak istemiyor. Bu durumda nasıl bir uzlaşma olabilir?” sorusunu yönelten Hariri, Hizbullah’ın kuracağı bir hükümette yer almayacaklarını ve güvenoyu vermeyeceklerinin altını çizdi.
Hükümet kurma konusunda kilit konumda bulunan Dürzi lider Velid Canbolad, cuma günü düzenlediği basın toplantısında Hizbullah’tan yana tavır alacağını duyurmuştu. Ancak Canbolad’ın yer aldığı 11 vekilli ittifaktan sadece 7 vekilin Hizbullah blokuna destek vermesi bekleniyor.

128 sandalyeli mecliste yeni hükümet için 65 vekilin desteği gerekiyor. Hizbullah destekli 8 Mart ittifakının 57 sandalyesi mevcut. Bu nedenle bugün ve yarın yapılacak görüşmeler öncesi hala net bir tablo bulunmuyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.