Lübnanlı Şiiler, Ahmedinejad’ı Karşılamak İçin Sokaklara Döküldü

KAHİRE– İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad günlerdir konuşulan Lübnan ziyaretine dün başladı. Ziyaret dolayısıyla başkent Beyrut sokaklarını dolduran binlerce kişi Ahmedinejad’a sevgi gösterisinde bulundu. Ahmedinejad’ın içinde bulunduğu konvoya çiçekler ve şekerler atan Lübnanlılar ziyaretin kendileri için tarihi olduğunu belirtiyor.

Ziyaret için caddeler dev Ahmedinejad posterleriyle donatılırken, karşılamaya gelenler ellerinde İran ve Lübnan bayraklarıyla İran Lideri için tezahürat yaptı, gökyüzüne balonlar bıraktı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile bir araya gelen Ahmedinejad Lübnan’da kendisini evinde gibi hissettiğini söyledi. Ahmedinejad Lübnan’ın düşmanlarına karşı güç dengelerini değiştirdiğini de belirtti.

Göreve geldiğinden beri ilk kez Lübnan’ı ziyaret eden Ahmedinejad’in İsrail sınırına 4 km mesafedeki iki Şii köyüne de gitmesi bekleniyor. İsrail, bu ziyaretin provokasyon amacı taşıdığını öne sürüyor.

Lübnan’daki Sünni ve Hristiyanlar da Ahmedinejad’ın Lübnan ziyaretinin Şiileri daha da güçlendirmesinden endişe ediyor.

Özellikle 2006’daki İsrail-Hizbullah Savaşı’ndan sonra Hizbullah Lübnan siyasi dengelerinde etkisini daha da artırmış, son dönemlerde sık sık hükümet krizlerinin çıkmasına sebep olmuştu.

İran’dan büyük parasal yardım da alan Hizbullah, İsrail ile savaş sırasında yıkılan binaların büyük kısmını da bu paralarla onarmıştı. İsrail, Hizbullah’ın İran’dan paranın yanı sıra silah da aldığını öne sürüyor.

2003 yılında dönemin İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, 1979 İslam Devrimi’nden sonra Lübnan’ı ziyaret eden ilk İran lideri olmuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.