Lujkov kendi partisini kuruyor, hapse girmeye hazır değil

Moskova'nın görevden alınan eski Belediye Başkanı Yuri Lujkov

MOSKOVAMoskova’nın görevden alınan eski Belediye Başkanı Yuri Lujkov, politikadan ayrılmayacağını ve kendi siyasi hareketini kuracağını açıkladı. Moskova merkezli The New Times dergisine konuşan Lujkov, görevden alınma kararını Yüksek Mahkeme’ye götürmekten vazgeçtiğini de söyledi. İki gün önce iktidar partisi ‘Birleşik Rusya’dan da istifa eden Lujkov, hapse girmekten de endişe ediyor.

‘Güveni yitirdiği’ gerekçesi ile Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev tarafından 28 Eylül’de görevinden alınan Lujkov, bunu 2011’de ve 2012’de yapılacak parlamento ve devlet başkanlığı seçimleri ile ilgili olduğunu iddia etti.

“Moskova’ya kendi adamlarını yerleştirmek istediler.” değerlendirmesinde bulunan Lujkov, Yüksek Mahkeme’nin Kremlin karşıtı bir karar vereceğini düşünmediği için de mahkemeye başvurmaktan vazgeçtiğini söyledi.

1991’de kurulan ‘Rusya Demokratik Değişim Hareketi’ çerçevesinde çalışmalarını sürdürmesi beklenen Lujkov, devletten bağımsız bir medya yapısı ile ancak demokratik kurumların inşa edilebileceğine dikkat çekti.

Rusya’nın demokratik bir ülke olmadığını iddia eden Lujkov, hareketinin sonucunun da farkında olduğuna dikkat çekti: “Hiç kimse beni hapse atacak yasal bir gerekçe bulamaz… Çalışmalarımın sonunda hapse girmek dahil neler olabileceğini biliyorum. Moskovalılar için çalıştım. Tabi ki, şimdi hapse girmeye hazır değilim. Beni hapse atacak yasal bir zemin hiç kimse bulamaz. Bu nasıl olur? Ancak devletimizi biliyorum. Tarihimizi biliyorum. Tarihin tekerrür edebilir. Bu konudaki…”

Rusya’dan ayrılmayı düşünmediğini ifade eden Lujkov, kendisinin Moskova’da doğduğunu ve Moskovalı olduğunu hatırlattı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.