Lukaşenko’dan Rusya’ya Ağır İtham; Muhalefeti Finanse Ediyorlar

MOSKOVA– Rusya’nın stratejik ortağı Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko’dan Moskova yönetimine ağır eleştiri geldi. Le Figaro’ya konuşan Lukaşenko, muhalefetin Rusya tarafından finanse edildiğini, muhalefetin iktidara gelmek için her türlü yöntemi denediğini iddia etti.

Rusya’nın Birlik Devleti kurmak için çalıştığı Belarus’da 19 Aralık’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Lukaşenko’nun koltuğunu koruması bekleniyor. Ancak muhalefetin yoğun protesto gösterileri Minsk sokaklarının ısınmasına neden oluyor.

Lukaşenko’nun rakipleri arasında yer alan cumhurbaşkanı adayları Vitali Rimaşevski ve Nikolay Statkeviç düzenledikleri mitinglerle Lukaşenko’nun artık yönetimden ayrılmasını istedi. “Saşa, koltuğu bırak!” dev pankartı ile önceki gün yürüyen binlerce muhalefet taraftarı, Lukaşenko’nun yetkilerini artırmasına yönelik de sert eleştiriler getirdi. Cumhurbaşkanı adayları yaptıkları konuşmalarda 19 Aralık’ta seçim sonuçlarının ilan edilmesi ile yapılacak gösterilerin sadece bir provasını yaptıklarını ifade etti.

1994’den bu yana Belarus Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Lukaşenko’ya Batılı ülkeler tarafından ‘Avrupa’nın son diktatörü’ eleştirileri getirilmişti. Belarus’un Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlıklarını tanımaması Moskova ile ilişkilerinin bozulmasına neden oldu. Belarus’tan Rusya’ya ihraç edilen süt ürünlerine getirilen yasak nedeniyle ülkede tarım sektörünün zor günler geçirmesi üzerine Moskova -Minsk siyasi ilişkileri de gerildi. Rusya’dan en ucuz doğalgaz alımı yapan Minsk, doğalgaz fiyatlarına yapılacak muhtemel zamlar nedeni ile de tedirgin.

Lukaşenko ile birlikte on aday daha cumhurbaşkanlığı için resmen aday. Muhalefetle her zaman işbirliği yapmaya hazır olduğunu, ancak onların hedeflerinin farklı olduğuna dikkat çeken Lukaşenko röportajında, “Muhalefetin stratejisini ‘en kötü ve en iyi’ kelimeleri ile açıklamak isterim. Halk için en kötü olan, onlar için en iyi olacak. Bu anlayışla ne onlarla ne de yabancı ülkelerle herhangi bir işbirliği yapmam söz konusu değil” eleştirisi getirdi. Belarus Cumhurbaşkanı kendisinin hedefinin halkın yaşam koşullarını daha da iyileştirmek olduğunu savundu.

Muhalefeti halkın düşmanı olarak ilan eden Lukaşenko ülkenin geleceği ile ilgili de iyimser tahminlerde bulundu: “Önümüzdeki beş yıl içinde Belarus’un gayri safi milli hasılası yüzde 70 büyüyecek. İstihdamın üçte bir oranında artacağını öngörüyorum. Özellikle üretim sektöründe önemli gelişmeler sağlancak.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.