Macaristan Ve Ukrayna Cumhurbaşkanları Kiev’de Bir Araya Geldi

KİEV – Ukrayna’nın batı komşusu Macaristan ile ilişkileri üst düzey ziyaretlerle gelişmeye devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, başkent Kiev’de temaslarda bulunan Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt ile bir araya geldi. Yanukoviç ve Schmitt yaptıkları görüşmelerde Ukrayna ile Macaristan arasındaki ilişkiler ve bölgedeki önemli gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
Yanukoviç görüşmelerde, Ukrayna ile Macaristan arasında diyaloğun geliştirilmesi sözü verdi. Yanukoviç, Macaristan’ın Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığının, Ukrayna ile AB entegrasyonun gelişmesine katkı olacağını belirtti.
Pal Schmitt iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasının sevindirici olduğunu belirtti. Schmitt, AB ile Ukrayna arasındaki serbest ticaret ve vize rejimin kolaylaştırılması görüşmelerinde konusunda Macaristan’ın, Ukrayna’yı desteklediğini söyledi.
Öte yandan Pal Schmitt, Ukrayna’da yaşayan Macarların ana dilini kullanması milli kimliğini ve haklarının koruması hususlarında Ukrayna’nın yardımlarından dolayı meslektaşına teşekkür etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.