Macron; “Türkiye’nin Davranışları Yakışmıyor”

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri Brüksel’de bir araya gelerek, Doğu Akdeniz’deki durum ve Türkiye ile ilişkiler ile Belarus konuları konuşuldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İlk günkü zirve sonunda yaptığı konuşmada Türkiye’yi Dağlık Karabağ’a “Suriyeli cihatçıları göndermekle” suçlayarak, “Kırmızı çizgi geçilmiş oldu. Bu kabul edilemez.” dedi.

Suriye’den Dağlık Karabağ’a en az 300 savaşçının gönderildiğini tespit ettiklerini belirten Macron, “Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayıp bu konuda açıklama isteyeceğin çünkü Minsk grubu üyesi olarak bunu talep etmek Fransa’nın sorumluluğu.” ifadelerini kullandı. Fransız Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin söz konusu davranışlarının NATO müttefiki bir ülkeye yakışmadığını da belirtti.

Macron,  yaptığı açıklamada da Suriyeli savaşçıların Gaziantep üzerinden Azerbaycan’a götürüldüklerini ileri sürdü ve bu bilgiyi Rusya Devlet Başkanı Putin ile de paylaştığını söyledi.

Rus diplomatlar da Karabağ’da “Libya ve Suriye’den paralı savaşçıların ve teröristlerin görev aldığı” yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Azerbaycan, Dağlık Karabağ’da Suriyeli savaşçıların olduğunu geçtiğimiz günlerde yalanlamıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.