Maldivler Başkanı Muhammed Naşid İstifa Etti

Maldivlerin Eski Başkanı Darbeye Kurban mı Gitti

Maldivler Başkanı Muhamed Naşid İstifa etti (S.Kodikara / AFP / Getty Images)

Küçük Hint okyanusu ulusunun başkanı Muhammed Naşid, Maldivler’de çıkan çatışmalardan sonra Salı günü istifa etti.

Yaptığı yazılı basın açıklamasında Muhammed Naşid, “Eğer iktidarda kalmaya devam edersem ülkemin insanları daha fazla acı çekecek” diyerek istifasını açıkladı.

Maldivlerin sağlam bir demokrasiye sahip olmasını ve adalet için çalışmasını diliyorum. Dileklerim insanların ilerlemeleri ve refahı içindir” dedi.

Ülkenin geçici lideri olarak Başkan Yardımcısı Dr. Muhammed Vahit Hassan iktidara geçti.

Maldivler halkı, Stanford’da doktora yaptığı için Dr. Muhammed Vahit’i tercih ediyorlar. Vahit yaptığı konuşmada, “Hukukun üstünlüğünün muhafaza edileceğini” söyledi.

“Ulusumuz yakın geçmişte zor zamanlar yaşadı, fakat artık mühim bir karar alındı. Bu kararın ardından…. artık ne olursa olsun hukukun üstünlüğü desteklenecek” dedi.

Protestocular,askerler ve polis arasında çıkan çatışmalar sonrasında ulusal birlik sağlamak amacıyla fikir ayrılıklarını bir kenara bırakmaları gerektiğini söyledi.

El Cezire göre, Dr. Muhammed Vahit polis ve askerlerle beraber bir darbe girişiminde bulunması söylentileri dolaşıyor.

Adının açıklanmadığı ve Naşid’in tarafında olan bir yetkili, “bu askeri ve polisin olduğu bir darbe, bu konuda hiç kuşkunuz olmasın” dedi.

Askeri sözcüsü Albay Abdul Rahim Latif,  Naşid’in daha öncede güvende olduğunu fakat kendisinin istifayı tercih ettiğini söyledi.

El Cezire göre Latif, “Bu kesinlikle bir darbe değildir” dedi. “Askeriye ona istifa etmesini önerdi, bu onun kendi girişimi oldu” dedi.

Etiketler:Maldivler,başkan,istifa,Muhammed Naşid

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.