Malezya Sel Felaketi: 47 Bin Kişi Tahliye Edildi

Malezya’da son iki haftada etkili olan şiddetli muson yağmurları, son 60 yılın en büyük sel felaketine yol açtı. Felaket 4 can alırken, yaklaşık 47 bin kişi de evleri terk etmek zorunda kaldı.

Malezya’nın Türkiye ile Osmanlı Devleti zamanında çok güçlü ilişkilere sahip olduğu Johor Bharu eyaletinin Johor bölgesi, tarihinin en ağır sel felaketiyle karşı karşıya. Yapılan resmi açıklamalara göre, Johor bölgesinde oluşan sel nedeniyle, bölgenin neredeyse tamamının sular altında kaldığı, kara yolu ulaşımının imkansız olduğu bildirilirken, mahsur kalan Malezyalı vatandaşlara ordu ve polisin botlarla yardım ulaştırdığı bildirildi.

Sel felaketi dolayısıyla, yaklaşık 47 bin kişi evlerinden tahliye edilirken, 4 kişi de hayatını kaybetti. Evlerini terk etmek zorunda kalan sel mağdurları, eyalette bulunan spor salonlarında kalıyorlar. Dün, sel bölgesini helikopterle ziyaret eden Malezya Başbakanı Datuk Seri Najib Razak, şiddetli yağışlar sebebiyle taşan nehirlerin, daha da derinleştirilmesi için, eyaletlere 1 milyar dolarlık kaynak sağlanacağını açıkladı.

Johor Bharu’da yaşayan ve Malezya’nın saygın eğitim kurumlarından İnsaniyah Üniversitesi’nde akademisyen olan Shaya’a Bin Othman, kendisinin 60 yaşında olduğunu ve memleketi olan Johor’da böyle bir sel olayıyla karşılaşmadığını söylerken, “Johor’da ikamet eden insanlar, böyle bir sel felaketinin yaşanacağını tahmin etmediği için hazırlıklı değildi. Çünkü tarihimizde böyle bir şey yaşamadık. Bu en kötüsüydü. Hazırlıksız yakalandık.” dedi.

Malezyalı yetkililer, Johor halkının her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını belirtirken, hava şartlarınında normal seyrettiğini ve her şeyin en kısa zamanda normale döneceğini duyurdu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.