Malkoç: ‘Bu Askeri Liselerde Ne Öğretiyorlar, İki de Bir Darbeye Kalkıyorlar’

şeref malkoç

Gaziantep’teki demokrasi nöbetine katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, 15 Temmuz’u askeri okullarda ders olarak okutulacağını belirterek, “Bu askeri liselerde harp okullarında ne öğretiliyor, ne yediriliyor ki iki de bir, darbe yapmaya kalkıyorlar. Harp okullarının da, askeri liselerin de müfredatı düzelteceğiz” dedi.

15 temmuz akşamı FETÖ/PDY’na bağlı bir grup asker tarafından bulunulan darbe girişimine tepki amacıyla Gaziantep’te gerçekleştirilen Demokrasi nöbetinin 12. gününde Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Şeref Malkoç ve Şarkıcı Uğur Işılak, meydandaki vatandaşlarla buluştu. Programda konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, 15 Temmuz darbe girişimindeki halkın direnişini askeri okullarda ders olarak okutulacağını söyledi. Malkoç, “Bir taarruz olduğunda bu ülkeyi Türk silahları kuvvetleri koruyacaktır. Bu eşkiyalardan da Türk silahları temizlemek boynumuzun borcudur. Türk silahlı Kuvvetleri başımızın tacıdır. Ama bu askeri liselerde, harp okullarında ne öğretiliyor, ne yediriliyor ki iki de bir darbe yapmaya kalkıyorlar. Harp okulların da askeri liselerin de müfredatını düzelteceğiz. 15 Temmuz’u askeri okullarda ders olarak okutacağız. Kimsenin yüreği darbeye yetmeyecek” dedi. Ülkedeki çeşitli kurum, kuruluş ve STK’larda darbecilerin olduğunu savunan Şeref Malkoç, hepsinin hesap vereceğini kaydetti. Malkoç, “Bu darbecilerin uzantıları var, yurt dışında bağlantıları var. Miting alanına gelenler var. Biz bunları gözlerinden, alınlarından tanıyoruz. Aranıza karışıp da kendilerini kurtaramayacaklar” ifadelerini kullandı.

“İngilizler bile Meclis’i işgal etti, ama bombalamadılar”
Başdanışman Malkoç, 15 Temmuz’da Türkiye’nin tarihinde görmediği bir alçaklıkla karşılaştığını belirterek, Osmanlı’nın son döneminde ülkeyi işgal eden İngilizlerin bile Meclisi bombalamadığını kaydetti. Malkoç, “15 Temmuz gecesi, Türkiye bir felaketi yaşadı. Tarihimizde görmediğimiz bir olayla karşılaştık. 27 Mayıs darbesinin ahlaksız yapıcılarını tanıyoruz. 12 Eylül’de Meclis’i dağıtanları biliyoruz. 28 Şubat’ın ahlaksız generallerini tanıdık. Bunlar başka. Hem aşağılık, hem de katiller. Türk Silahlı Kuvvetlerinin içine sızmış aşağılık katiller. Sizler bu milletimizin direnişin en iyi anlayacak insanlarsınız. Kurtuluş savaşında tarih yazmış yiğit insanların torunlarısınız. Onlar, teröristlere haddini bildiren Özel Harekatımızı, bombaladı, polislerimizi şehit ettiler. Bu hainler TBMM’yi bombaladılar. Bu ülke işgal gördü. O dönemde, Meclisimiz Meclisi Mebusan’dı. İngilizler bile Meclisi işgal ettiler ama bombalamadılar. Bu alçaklar, Meclisimizi bombaladılar. 250 şehidimiz var, yüreğimiz yanıyor ama biz biliyoruz ki şehitler ölmez. İşte tankları yürüttüler, yetmedi, uçakları, helikopterleri uçurup, millete bomba, mermi yağdırdılar. Ama unuttukları bir şey vardı. O da milletin başında başkomutan olduğuydu. O güzel insanın sözüyle ile 80 milyon insan, sizler alanlara çıktınız” şeklinde konuştu.

“Dünyada İsrail’e özür dileten tek insan Recep Tayyip Erdoğan’dır”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok yakınına kadar sızmalarına rağmen hainlerin Tayyip Erdoğan’ı tanıyamadığını belirten Malkoç, Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e özür dileten tek insan olduğunu kaydetti. Malkoç, “Onlar cumhurbaşkanımızı tanımıyorlar. O güzel insan, önüne hangi engel konulduysa teker teker aşarak bu günlere geldi. Hapse girdi, parti kurdu, partisi kapatılmak istendi. Bu dünyada İsrail’e özür dileten tek insan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bunu unutuyorlar” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın Binali Yıldırım ile konuşması
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Malkoç, darbe girişimi esnasında Başbakan Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla aradığını belirterek, aralarında geçen konuşmayı da anlattı. Malkoç, “Olaylar başladığında Başbakanımız Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanımıza telefonla aradı. ‘Ne yapıyoruz’ diye sorduğunda Cumhurbaşkanımız, ‘Bu ahlaksızlara karşı ölene kadar direneceğiz’ cevabını verdi. Görüşmeden sonra da milleti sokağa çıkıp, direnmeye çağırdı” dedi.

Genel Kurmay ile Külliye arasında yaşadıklarını anlattı
Malkoç, darbe girişiminin olduğu akşam Genel Kurmay ve Cumhurbaşkanlığı külliyesi arasında yaşadıklarını ve gördüklerini de anlattı. Malkoç, “Millet bu kanlı katillere, bu hükümeti değiştirmek istersem, ‘sandıkta ben değiştiririm, siz dokunamazsınız dedi. O gece Ankara’yı dolaştım. Genel Kurmay ile Cumhurbaşkanlığı arasında 100 kişi şehit oldu. Millet ölümü pahasına direndi. Mermi yemiş, yaralı yaşlı insanlar gördüm, 55 yaşında merminin önüne atlayan insanlar gördüm, gençler gördüm tanka yumruk atıyorlardı. Yumruk atarak tankı durdurmaya çalışıyordu. Ey rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu, ey Necmettin Erbakan hocamız, rahat uyuyun, Antep, Türkiye ayakta, sizin davanıza sahip çıkıyor” şeklinde konuştu.

Erbakan’ın FETÖ’cülere yaklaşımı
Necmettin Erbakan’ın da danışmanlığını yaptığını hatırlatan Malkoç, o dönemde de FETÖ’cülerin bulunduğunu belirtti. Erbakan’ın yanına gelen insanlara sık sık çocuklarını ve eğitimlerini sorduğunu belirten Malkoç, şöyle devam etti: “Gelenlerin bir kısmı FETÖ örgütünden geliyordu. Çocuklarını sorduğunda, ‘onların okullarına verdim’ diyenlere, ‘çocuğunu o okuldan al. İyi eğitim falan bunlar hikaye, çocuğun okursa, İsrail’e asker olur’ derdi”. Allah rahmet eylesin. Bu millet ayağa kalkmıştır, hukuka, demokrasiye, Cumhuriyete sahip çıkmıştır.”

“Suikasta giden askerler lağım çukurunda yakalandı”
FETÖ gibi ne eşkiyalar gördük. Anadolu’da bin yıldır varız. Bilmiyorlarsa, Osmanlı, Selçuklu tarihini okusun. Okumadıysa bu millet okutacak inşallah. PKK’yı açtığı çukurlara gömdüysek bu eşkiyaları da demokrasi çukuruna gömeceğiz inşallah. Bu katiller, bu eşkiyalar, hani Cumhurbaşkanımızı vurmaya gidiyorlardı, en iyi eğitilmişlerdi hani. Allah Recep Erdoğan’a yürü ya kulum dedi. Ne bunlar ne ağababaları karşısında duramıyor. Cumhurbaşkanımızın kaldığı otele suikaste giden askerler hani nerde? Lağım çukurunda yakalandılar. Hani o boğaz köprüsünü kesip de onlarca kişiye katledenler, nerde? Dolabın içerisinde yakalandılar. Lan eşkiyalar inlerinize gireceğiz. Girdik, gireceğiz değimli? Öyle bir evet deyin ki, ABD’deki eşkıya başı duysun yüreği ağzına gelsin” dedi.  Alandakilerin “idam isteriz” sloganları üzerine Malkoç, “Bu talebinizi tüm Türkiye duydu. TBMM duydu. Cumhurbaşkanımız duydu, diğer partiler de gereken cevabını vereceklerdir” diye konuşmasını sürdürdü.

“Aklınız varsa, eşkıya başını bir an önce verin”
Türkiye’nin ABD’den resmi olarak Fethullah Gülen’i istediğini belirten Malkoç, ABD’nin bu talebe olumlu yanıt vermemesi halinde uluslar arası hukuka göre suç işleyeceğini savundu. Malkoç, “Bu eşkıya başı ABD’de. İstiyoruz, ‘delil gösterin’ diyorlar. Gözüne girsin o deliller. ABD’de Hukuku çiğneyenler var. Uluslararası hukuka uymayanlar, suç işleyenler var” diye konuşmasını sürdürdü. ABD Başkanı Obama’ya da seslenen Malkoç, “Obama’ya sesleniyorum. Diğer yetkililerine sesleniyorum. Ey ABD yöneticileri, Biraz empati yapın. Türkiye’de yaşayan bir ABD vatandaşının talimatı ile Obama’ya suiskast için özel birlikler gönderilseydi, aynı talimatlarla Washington’da ABD vatandaşlarına tank, helikopter ve uçaklarla ateş açılıp, bombalar yağdırılsaydı. Meclisiniz, özel birliklerine mermiler sıkılsaydı. Si ne yapardınız. Böyle bir durumda siz bu kişiyi istemekte ne kadar haklı iseniz, biz de o kadar haklıyız. Vereceksiniz, onu bize vereceksiniz. Azıcık hukuka inançları varsa, bu aziz milletin öfkesine muhatap olmasınlar. Aklınız varsa bir an önce verin” ifadelerini kullandı.

AB ile ilişkiler
Malkoç, Türkiye’nin AB’ye alınmamasını ve ilişkilerin dondurulacağı yönündeki söylemlere de tepki gösterdi. Malkoç, “Bu katillerin üzerine binecekleri tank olsa bile, helikopterlerle mermi, uçaklarla bomba atsalar bile onları durduracak, yiğit, cesur insanlar var. Siz böyle olduğunuz müddetçe, AB’nin ilişkileri dondursa ne olur. AB senin göbeğinde Müslümanları katledildi, Sesin çıktı mı? Daha içerideki ekonomik sorunları çözemedin. 10 gün sonra ne olacağın belli değil. Aklınız varsa bu milletle dost olmaya bakın” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.