Manavgat Orman Yangınına Müdahale Devam Ediyor

Yangında 3 kişi yaşamını yitirdi, 58 kişi yaralandı. 

Dün öğle saatlerinde Manavgat’ın Yeniköy mahallesinde başlayan ve büyüyerek 4 farklı noktada gün boyu ilerleyen yangına müdahale devam ediyor.

Şiddetli rüzgarın etkisiyle yayılan alevler Manavgat ilçesi Oymapınar Barajı çevresine kadar geldi.

Manavgat’ın birçok noktasında etkili olan yangında en büyük zararı gören bölgelerden olan Dikmen Mahallesi’nin üst kısmındaki yerleşim alanlarının birçoğu zarar gördü. Yangında, bir park ile Manavgat Halı ve Koltuk Yıkama Fabrikası tamamen yandı. Fabrika bahçesindeki birçok ağaç ürün de halen yanmaya devam ediyor. Mahallede, bir restoran içindeki çocuk parkı alanında bulunan oyuncaklar ile park alanındaki diğer yapılar da yangında kullanılmaz hale geldi.

Tamamen yanan restoranın işletme sahibi Süleyman Nuri Orhan, zararının yaklaşık 2 milyon lira olduğunu belirtti. Orhan, “Karşıda baya uzaktaydı yangın. Buraya gelmez dediler ama gelmesi 15 dakika sürmedi. Ateşi görünce jandarma ekipleri ‘Artık çıkmak zorundasınız’ dedi. Evim, bütün hayatım bitti. Devlet emeklisiyim, her şeyimi buraya yatırmıştım ama maalesef her şeyim bitti. Yukarıda evim yandı, burada restoranım yandı. Devletimiz sağ olsun” dedi.

Bu arada, Süleyman Nuri Orhan, eşi ve oğlu, yanan restoranda uzun süre gözyaşı döktü.

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, “Oymapınar Barajı’nda mahsur kalan 10 vatandaşımız kurtarıldı.” açıklamasında bulundu.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, dün öğle saatlerinde Antalya Manavgat ilçesinde 4 farklı noktada yangın çıktığı hatırlatılarak, havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü belirtildi.

Yürütülen söndürme çalışmalarında 1 uçak, 1 İHA, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinası, 960 personel ve 30 su ikmal aracının kullanıldığı kaydedilen açıklamada, “3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 122 vatandaşımız etkilenmiştir. 58 vatandaşımızın tedavileri devam etmektedir” bilgisine yer verildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu ve;

“Yangınlarla mücadelemiz devam ediyor.

Maalesef Antalya Değirmenli Mahallesi Delioğlanlı mevkisinde ikamet eden Osman Gardaş ve Şehri Gardaş’ı kaybettik. Başımız sağ olsun. Ailelerine ve sevenlerine sabırlar diliyorum.” şeklinde açıklamada bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.