Manisa Alaşehir’de Sıcak Su Fışkıran Patlamalar Tedirginlik Yarattı

Manisa Alaşehir’de Sıcak Su Fışkıran Patlamalar Tedirginlik Yarattı
Manisa sıcak su patlaması-(e-manisa.com)

Manisa’nın Alaşehir ilçesinin Alkan köyünde özel bir şirketin jeotermal çalışmalar yaptığı bölgenin yakınında yaklaşık iki haftadır meydana gelen patlamalar sonrası fışkıran sıcak su nedeniyle köylüler tedirginlik yaşıyorlar. Patlama sonrası 40 metreye kadar fışkıran sıcak su çiftçilerin bağlarını ve meyve ağaçlarını kuruttu. Meydana gelen patlama ve sıcak suyu önleyemeyen şirket yetkilileri ABD’den uzman gelmesini bekliyor.

 Vatan Gazetesinin haberine göre Alaşehir’e bağlı Alkan Köyü’nde Muratlar Mevkii’nde özel bir firmanın jeotermal çalışmaları neticesinde yaklaşık iki hafta önce   patlamalar meydana geldi. Çalışmaları yapıldığı bölgeye 200  metre uzaklıkta İbrahim Akcan’a ait bağda15 metrekadar yükselen sıcak ve çamurlu su köylüleri tedirgin etti. Üzüm bağlarını kurutan sıcak suyun çıkış yeri kapatılırken bir hafta sonra aynı bölgede bir patlama daha meydana geldi. Ekiplerin çalışması sonucu sıcak su dere yatağına yönlendirildi.

Jeotermal çalışmaları sürdüren firma yetkilileri, patlamaların bir daha yaşanmaması için daha önce açılan ‘Piyadeler-1’kuyusundan kontrollü, olarak gaz salınımı yapıldığını kaydetmelerine rağmen önceki gün iki patlama daha oldu. İkinci patlamanın ardından40 metreyüksekliğe kadar yükselen sıcak su nedeniyle köylüler evlerinden çıkmaya, tarlalarına gitmeye korkar hale geldiler. Bölgedeki bir çok bağ ve meyve ağacı sıcak su nedeniyle kurudu.

Köy camiinden anons yapan jandarma ekipleri, köylüleri dikkatli olmaları ve jeotermal çalışma yapılan bölgeye fazla yaklaşmamaları konusunda uyarıda bulundu.Köylüler patlamanın köy merkezine kadar gelmesinden korktuklarını, çatlakların köye kadar geldiğini, bu duruma bir an önce çözüm bulunmasını istediklerini dile getirdiler.

 Piyadeler Belediye Başkanı Ak Parti’li Ali Demir olayla ilgili şu açıklamada bulundu: “Sondaj kuyusunda 1011 metrede borulama çalışması yapıldığı sırada oluşan kaçak gaz sonucu meydana gelen patlamadan sonra son olarak dördüncü patlama da yaşandı. Sondaj ekipleri ilk günden buyana kapatma çalışmalarını sürdürüyor. Ancak sağlıklı bir sonuç alınamadı, şimdi Amerika’dan teknik eleman istendi, onları bekliyoruz. Kapatma çalışmaları da aralıksız sürdürülüyor. Olası bir patlamaya karşı köylüler ve çevrede bağı bulunan üreticiler köy camiinin hoparlöründen uyarıldı. Bölgeye gitmemeleri istendi”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.