Maskeler Sadece Reçete Karşılığında Verilecek

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre EN 149 standardındaki maskeler sadece reçete ile temin edinilebilecek.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz imzasıyla, maske teminine ilişkin 81 il valiliğine yazı gönderildi.

Yazıda, riskli alanlarda çalışan sağlık personelinin kullandığı “N95, FFP2 ve FFP3” tıbbi maskelerinin sadece eczanelerden reçete ile temin edinilebileceği bildirildi.

Yazıda, “Bakanlığımızca ülkemizde Kovid-19’un yayılmasının önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişilebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Maske teminine ilişkin ise, “Bu kapsamda, EN149 standardındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesi, reçetelerin gerektiğinde ilgili otoritelerce yapılan denetimlerde ibraz edilmek, talep edilmesi durumunda ise kurumumuza gönderilmek üzere eczanede muhafaza edilmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim.” denildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.