Meclis Başkanvekilleri Tarafsız Olmalı, Bardağı Kırdırmamalı

Hasip Kaplan;

Meclis Başkanvekilleri Tarafsız Olmalı, Bardağı Kırdırmamalı

Hasip Kaplan: TBMM’deki erkek Meclis Başkanvekillerinin taraflı olduğunu iddia etti.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, TBMM’deki erkek Meclis Başkanvekillerinin taraflı olduğunu iddia etti.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, “Meclis Başkanvekilleri ‘fırak’ giydikten sonra, parti rozetlerini çıkarırlar, başkanlık divanında tarafsız ve bağımsız olmaları gerekir” dedi.

Meclisin açılışından bu yana, sert tartışmaların, kavgaların hep AKP’li erkek Başkanvekilleri yönetiminde olduğunu söyleyen Kaplan, muhalefetin susturulması, sesinin kesilmesi, kendi partililerini koruma olayları yaşandığını belirtti.

Hasip Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Canlı yayın ve tutanak olmasına rağmen, AKP’li erkek Başkanvekili, partisinin Grup Başkanvekilini ikaz etmedi, özre davet etmedi, içtüzük disiplin hükümlerini işletmedi, aksine bizden savunma isteyip mecliste AKP çoğunluğuna oylatıp ‘engizisyon mahkemesi ‘ kurarak ‘kınama’ cezası vermek istediler. Başkanın bu tutumuna sessiz kalamazdım, üç kez başkanı uyardım, gereğini yap tarafsız ol dedim, görevini yerine getirmedi, bu nedenle çekilmesini istedim, başkan gereğini yapmadı, özür dilemeyince öfkemi, tepkimi bardak kırarak yaptım.

Sonra, Başkan kınama cezası vermekten vazgeçti, Grup Başkanvekili sözlerini geri aldı. Peki, bunun için bardak mı kırmam gerekiyordu, hayır iç tüzüğün gereği yapılsaydı bunlar yaşanmazdı. Kadın Başkanvekilleri olsaydı bu olay yaşanmazdı.”

BDP Grubunun mecliste ve dışarıda şiddete, hukuksuzluğa, zorbalığa en fazla uğrayan parti olduğunu söyleyen Hasip Kaplan, “Muhalefet olarak elbette eleştireceğiz. Her eleştiri sataşma değildir” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.