Meclis Toplantılarına Perukla Katılan AK Partili Çakır: CHP Başörtüsü Engelini Pazarlık Noktasına Getirdi

ISPARTAIsparta’da belediye meclis toplantılarına izin verilmeyince başörtüsünün üzerine taktığı perukla girebilen AK Partili Belediye Meclis Üyesi Hatice Çakır, CHP’nin başörtüsü sorununu çözmeye yönelik çıkışını samimi bulmadığını açıkladı. Çakır, “Biz demokrasiden yanayız. Buradaki konu sadece başörtüsü değil. Türkiye’nin önünü açacaksak her alanda tam özgürlük ve demokrasiyi getirmemiz lazım. Burada bunun içine başörtüsü de girer, kılık kıyafette girer. Bunu yasal olarak yapsınlar teşekkür edelim.” dedi.   

 Hatice Çakır, Türkiye’de başörtüsünün sadece üniversitelerde değil, ‘kamusal alan’ gibi hukuk ve kanunlarda yeri olmayan bir kavramla bu kesimin üzerinde bir baskı kurulmaya çalışıldığını ifade etti. İki yıl önce 411 milletvekilinin ‘evet’ demesiyle mecliste kabul edilen başörtüsü sorununun Anayasa Mahkemesi’ne götüren CHP’nin şimdi de bu işi pazarlık noktasına getirdiğini belirten Hatice Çakır, başörtüsünün bir özgürlük sorunu olduğunu, diğer sorunlarla aynı kefeye konulamayacağını kaydetti.

Isparta’da 2008 yerel seçimlerinde AK Parti’den meclis üyesi seçilen Hatice Çakır, başörtülü olarak meclis toplantılarına katılmak isteyince MHP’li Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın başta olmak üzere ve bazı meclis üyelerinin tepkisiyle karşılaşmıştı. Başkan Günaydın, Çakır’ın durumunu Isparta Valiliği’ne bir yazı ile sormuş, Vali Ali Haydar Öner de meclis salonunun bir ‘kamusal alan’ olduğundan başörtülü girmesinin uygun olmayacağını bildirmişti.

O dönemde ikinci bir ‘Merve Kavakçı krizi’ olmasın diye erdemli davrandığını ve halen bu tutumunu da sürdürdüğünü ifade eden Çakır, şöyle devam etti: “Ben gündemin başörtüsü üzerine dönmemesi için uyum göstermeye çalışıyorum. Bir sıkıntı oluşmaması için uyum gösteriyorum. Birçok olay engel olmadığı halde Türkiye’de yargı önüne taşındı. Eğitim her şeyin üstüne çıkıyorsa öncelikle bunun önündeki engelleri çözmek gerekiyor. CHP attığı bu adımdan geri dönmemeli, çözüm iradesi sergilemeli.”

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.