Mecliste 320 Oyla Kabul Edilen Tezkere’nin Ardından

Hükümete Suriye’ye sınır ötesi operasyon izni veren Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda 320 oyla kabul edildi. Tezkereye 129 ret oyu çıktı. Tezkereye AKP ve MHP destek verirken, CHP ve BDP ise ‘hayır’ oyu kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi konusunda hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi’nin kabul edilmesinin ardından Meclis’ten ayrılarak Çankaya Köşkü’ne geçti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakanlık Tezkeresi’nin kapalı gerçekleşen Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Verilen bilgiler tatmin edici değildi. Gazetelerden okuduğumuzdan farklı değildi” dedi.

Tezkerenin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yazdığı yazıda, “Kabul edilen savaş tezkeresinin; içeride ve dışarıda savaş çığırtkanlığı yapan siyasetlerin sonunu getirmesi dileğiyle şahsen kınıyorum” dedi.

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ise, “Burada alınan bir savaş kararı değil, asla böyle düşünmüyorum. Bu tamamen iç kamuoyuna yönelik ve iktidarın sanki çok kararlı ve hemen tepki gösteren bir iktidar olarak kamuoyuna yansıtılmaya çalışılan bir oyun olarak değerlendiriyorum” dedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencisi bir grup, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen tezkereyi protesto etti.
Suriye tezkeresinin Meclis’te kabul edilmesine tepki gösteren bir grup öğrenci, kampüsten ODTÜ’nün Eskişehir Yolu’ndaki kapısına kadar yürüdü. Burada polis ile kısa bir gerginlik yaşayan grup, Bilim Ağacı heykelinin önünde basın açıklaması yaptı. Grup üyeleri, Meclis’ten geçen tezkerenin Türkiye’nin bir savaşın eşiğinde olduğunu gösterdiğini belirtti. ‘Savaşa hayır’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’, ‘Suriye halkları yalnız değildir’ ve ‘Emperyalizm devrilecek, direnen halklar kazanacak’ şeklinde sloganlar atan öğrenciler, basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyesi yaklaşık 30 kişilik bir grup, Taksim Meydanı’na gelerek basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan SDP İstanbul İl Başkanı Barış Satılmış, “Hükümetin gücü tezkereyi çıkarmaya yeterli ancak şu bilinmelidir ki bu savaş izniyle Türkiye bölgesel bir savaşın içerisine girecek. Bu saatten sonra olacaklardan hükümet sorumludur” dedi. Sabah saatlerinde tezkereye karşı eylem yapan arkadaşlarının gözaltına alındığını belirten Satılmış, “Ne olursa olsun eylemlerimiz sürecektir” diye konuştu. Grup, daha sonra meydanda oturma eylemi başlattı.

SDP üyeleri Taksim’de Barış Yürüyüşü yaptı

TBMM’den geçen ‘Suriye’ tezkere sonrası Karabük’te TGB’li gençler ‘savaşa hayır’ eylemi yaptı. Suriye ve Türkiye bayrakları ile sloganlar atarak ‘Suriye ile Savaşa Hayır’ diyen TGB’li gençlerin ellerindeki, Amerika ve İsrail karşıtı sloganlarla birlikte ‘Suriye Türkiye Kardeştir’ ‘Kardeşi Kardeşe Vurduramayacaksınız’ şeklindeki dövizler dikkat çekti. TGB Karabük İl Başkanı Sabri Canbilgiç, Suriye’ye karşı tezkerenin Bakanlar kurulundan 10 dakika içerisinde çıkartıldığını iddia ederek, “AKP Hükümeti kendi eliyle bizi savaşa sürükleyip, bizleri büyük Amerikan ve İsrail maşası olarak kullandırmaya çalışıyor. Büyük Ortadoğu projesinin paralı askerleri olmayacağız. Müslüman katili olmayacağız. Herhangi bir savaş durumunda ağıtlar Türkçe ve Arapça, zafer çığlıkları ise İngilizce ve İbranice olacaktır. Suriye Türkiye kardeştir. Savaşa Hayır” dedi. Grup, daha sonra slogan atarak olaysız bir şekilde ayrıldı.

TGB üyeleri Karabük’te eylemdeydi

Meclis’te tezkerenin kabul edilmesinin ardından çeşitli sivil toplum örgütleri, Ankara’da protesto gösterileri düzenledi. Kızılay’da gerçekleştirilen ‘Suriye ile Savaşa Hayır’ eylemine katılan vatandaşlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi’nin görüşmelerinin devam ettiği Başbakanlık Merkez Bina’ya yürümek istedi. Polis barikatıyla karşılaşan eylemcilerle polis arasında yaşanan arbedenin ardından polis, gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Polisin müdahale ettiği eylemciler ara sokaklara dağıldı.

Ankara’da “Suriye ile savaşa hayır” eylemi

İstanbul Taksim Meydanı’nda, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İşçi Partisi (İP) gibi siyasi partilerin temsilcileri ile çeşitli sivil toplum kuruluşları üyelerinden oluşan yüzlerce kişi, saat 19.00’da Taksim Meydanı’nda bir araya geldi. Savaş karşıtı pankartlar açan eylemciler, Meclis’te kabul edilen tezkereyi protesto etti.

CHP ve İP üyeleri de Taksim’deydi

Tunceli’de “Halkların Demokratik Kongresi ve Demokrasi Bileşenleri” üyesi bir grup tarafından yapılan eylemle “Süriye Tezkeresi” protesto edildi. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen grup, “Suriye’ye emperyalist müdahaleye hayır” pankartı açtı ve savaş aleyhtarı sloganlar attı. Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Mustafa Taşkale, “Dün, Urfa’nın Akçakale ilçesinde, Suriye’den gelen top mermisi ile 5 insanımız yaşamını yitirdi. İnsanlarımızın ölümünün sorumlusu AKP iktidarıdır. AKP, bir aydır Akçakale halkını korumak için hiçbir tedbir almamıştır” dedi. Kalabalık, açıklamanın ardından dağıldı.

Tunceli’de de eylem vardı

Hükümete sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin meclisten geçmesi, Bursa’da yağmur altında protesto edildi. Bursa Savaş Karşıtları Platformu üyeleri, yağan yağmura aldırış etmeden tezkerenin meclisten geçmesini protesto için Fomara Meydanı’na akın etti. Polisin geniş güvenlik tedbirleri altında AKP İl Başkanlığı önüne kadar yürüyen grup, “Tezkere geri çekilsin, savaşa hayır”, “Savaş, kan, gözyaşı değil, barış istiyoruz” sloganları attı. Platform adına konuşan Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Aslı Evke Yetkin, “Suriye’ye yönelik askeri bir müdahale, bölgesel bir savaşın da tetikçisi olacaktır. Bizler ülkemizde ve bölgemizde barışın hakim olmasını istiyoruz. Kardeş Suriye halkıyla savaş istemiyoruz. Herkesi savaşa karşı çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Bursa yağmura rağmen Barış için yürüdü

Hükümete sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin TBMM’de kabul edilmesi, İzmir Konak Meydanı’nda toplanan siyasi parti, sendika, konfederasyon ve sivil toplum kuruluş temsilcilerince protesto edildi. Yaklaşık 150 kişi, Konak Meydanı’ndan AKP İzmir İl Başkanlığı’na doğru ‘Savaşa Hayır’ sloganları ile yürüyüşe geçti. Havadan ve karadan yoğun güvenlik önleminin alındığı eyleme ilişkin, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Ferdan Çiftçi tarafından basın açıklaması yapıldı. 7 Ekim Pazar günü Ankara’da toplanacaklarını belirten Çiftçi, “AKP, Suriye’yi vurarak ülkenin bütününü savaşa sokmaya yönelik bir adım daha atmıştır. Bugün Meclis’te AKP ve savaş çığırtkanı MHP oylarıyla geçirilen tezkere sonucunda yaşanacak olası bir savaşta yitireceğimiz insanlarımızın ölümünün sorumlusu bu tezkereye oy verenler olacaktır” dedi.

Barış Yürüyüşü İzmir Konak Meydanındaydı

Halkevleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Türkiye Komunist Partisi (TKP) mensuplarında oluşan bir grup, Antalya Attalos heykeli önünde bir araya geldi. Göstericiler savaş karşıtı sloganlar attı. Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Kutay Meriç, AKP hükümetini eleştirdi. Meriç, “Bugün burada bir araya geldik, 7 Ekim’de ülkenin dört bir yanında on binlerle eşit yurttaşlık mitinginde Ankara’da olacağız” dedi.

Antalya’da Barış yürüyüşü
Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.