Meditasyonun Beyni 8 Hafta İçinde Yeniden Yapılandırdığı Keşfedildi

MEDİTASYON: Araştırmalar sonucu meditasyon sürecine katılan katılımcıların beyinlerinde değişimler keşfedildi. (Epoch Times)

30 Ocak’ta, Psikiyatri Araştırma Nörolojik Görüntüleme Bölümü, farkındalık meditasyonunun insanların beyinlerinin hafıza, benlik duygusu, empati ve stres ile ilgili bölümlerinde ölçülebilen değişimler ile ilişkili olması ile ilgili bir çalışma yayınladı.

Farkındalık-Stress Azaltma Tabanlı (MBSR) çalışmalarda farkındalığı geliştirmek için egzersizler öğreniliyor ve sekiz hafta sürüyor. Egzersizler bir gün boyunca  zihin-beden taraması, dingin yoga ve meditasyonda oturmayı içeriyor.

Çalışma için araştırmacılar, Genel Massachusetts hastanesi (MGH), Massachusetts Üniversitesi ve Almanya’daki Giessen Üniversitesinden Stres azaltmak için eğitimlere kayıt olan(MBSR) kişilerden toplam 16 katılımcı seçtiler.

Beyinlerinin Anatomik manyetik rezonans  (MR) resimleri programdan önce ve sonra çekilerek meydana gelen değişimler meditasyon yapmayan 17 kişi ile karşılaştırıldı.

Sekiz hafta boyunca, MBSR kursuna katılan katılımcıların gri madde konsantrasyonları, beynin öğrenme ,hafıza, duygu, özgönderimsel prosesi ve bakış açıları ile ilişkili olarak değişim gösterdi.

MGH’dan Dr. Sara Lazar, bir basın toplantısında yapılan çalışmalarda beyin yapısındaki değişimler sonucunda oluşan, “Huzur Duygusu” gibi istikrarlı gelişimlerin katılımcılar tarafından deneyimlendiğini söyledi.

Ayrıca basın toplantısında MGH ve Giessen Üniversitesinden Dr. Britta Hölzel “Meditasyon uygulayarak, Beynin plastisitesinin ve beynin değişmesinde aktif olarak rol oynamak ve bunun da yaşam kalitemizi ve mutluluğumuzu arttırabilmesini görmek büyüleyici bir şey” dedi.

“Farklı hastalar popülasyonu üzerinden yapılan diğer çalışmalar meditasyonun gösterdiği çeşitli semptomlarla, kayda değer derecede gelişime neden olduğunu gösterdi ve şimdi  beyindeki bu değişime neden olan alt mekanizmaları araştırıyoruz.”

Miami Üniversitesinden Nöroloji dalında uzman olan Dr. Amishi Jha, elde edilen bulguların  MBSR’nin gelecekteki araştırmalarında, özellikle post-travmatik stres bozukluklarının tedavisinde potansiyel  olarak kullanılabileceğini söyledi.

İngilizce Kaynak: http://www.theepochtimes.com/n2/content/view/50659

http://www.theepochtimes.com/n2/content/view/50659/
Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.