Medvedev: İran’a nükleer yaptırımda uzlaşı sağlandı

MOSKOVARusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, İran nükleer programına yönelik yaptırımlar konusunda uzlaşı sağlandığını, ancak bunun istenmeyen bir yöntem olduğunu söyledi.Rus basınına yansıyan bilgilere göre, Almanya’da Şansölye Angela Merkel’le birlikte ortak bir basın toplantısı düzenleyen Medvedev, “Hiç kimse yaptırımları istemiyor. Ancak bazı durumlarda bu konuda anlaşmak zorunlu hale eliyor. Umarız uluslar arası toplumun sesini İran yönetimi duyar.” temennisinde bulundu.

MEDVEDEV’DEN İRAN’A ‘SORUMSUZLUK’ SUÇLAMASI

Sorumsuz açıklamaların devam etmemesini temenni eden Rusya lideri, “Uluslar arası toplumun ne söylediğinin dinlenilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde çok kompleks hale gelmiş sorunların üstesinden gelebiliriz.” eleştirisi getirdi. İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Rusya’nın olası yeni yaptırım kararını desteklemesini eleştirerek, “Rus liderleri, İran halkının onları da tarihi düşmanlar listesine almasına izin vermemeli” uyarısında bulunmuştu.

İran nükleer sorununda Moskova’nın yaklaşımının batılı partnerlerin tutumuna yaklaştığına değinen Medvedev, “Sanıyorum bu durum uluslar arası toplumun geleceği açısından çok önemli… Özellikle Avrupa, Çin ve ABD gibi ortaklarımızla ilişkilerimiz bakımından” ifadesini kullandı.

Herhangi bir yaptırım konusunda kişisel duygularla hareket etmek yerine, uluslar arası uzlaşının sağlanmasının önemli olduğunu hatırlatan Rusya lideri, “Ya birleşiriz, ya da yollarımız farklılaşmaya başlar” şeklinde konuştu.

MERKEL: GÜVENLİK KONSEYİ’NDE YAPTIRIM KARARI KISA SÜREDE OYLANACAK

Merkel de yaptırımların Güvenlik Konseyi’nden kısa sürede geçirileceğini söyledi. Konseyin son çalışmalarında uzlaşı sağladığını kaydeden Merkel, “Bu ortak bir tutum” şeklinde konuştu.

Rusya geleneksel olarak İran’a yönelik yaptırımlara karşı çıkıyordu. İran’ın nükleer programını uluslar arası denetime açmaması, ve gizli çalışmalarının ortaya çıkması Moskova’nın tutumunda değişikliklere neden oldu.

Türkiye ve Brezilya’nın girişimi ile imzalanan uranyum takas anlaşmasını dikkate alan Moskova, Tahran’ın uranyum zenginleştirme programına devam edecek olmasını şüphe ile karşılıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün Çin’li meslektaşı ile yaptığı değerlendirmede yaptırım paketinin İran ekonomisini felç edecek mahiyette olmayacağını belirtmişti. Lavrov, Güvenlik Konseyi’nde daimi olmayan üyelerinin de tasarıyı incelemeleri için zaman verilmesi gerektiğine dikkat çekmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.