Medvedev Kıbrıs’a gidiyor; Rum yönetim Rusya adına vergi toplayacak

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev

MOSKOVARusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev hafta içinde Kıbrıs Rum Kesimi’ne ziyarette bulunacak. Kremlin henüz takvimi açıklamazken, Kıbrıs Rum Kesimi tarihi olarak nitelediği ziyaretin ikili ilişkiler açısından dönüm noktası olacağı yorumlarını yapıyor.

Medvedev’in ziyaretinin Rusya açısından önemi ise ‘çifte vergilendirmeyi önlemenin’ ötesinde farklı bir vergi anlaşmanın imzalanacak olması. Kıbrıs Rum Yönetimi kendi topraklarında Rusya adına vergi toplayan ilk yapının kurulmasında imza atacak. 1998’de imzalanan ‘çifte vergilendirmeden kaçınma’ anlaşmasının ötesine geçen yeni anlaşma, bilgi paylaşımı ve kendi topraklarında vergi toplama gibi bir dizi ek düzenleme getiriyor.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın ‘model protokol’ anlaşmanın 60’dan fazla ülke ile de imzalanması planlanıyor. Anlaşma Medvedev’in Ekim’in başında gerçekleşmesi planlanan Kıbrıs Rum Kesimi ziyaretinde imzalanacak. Protokol’ün iki ülke parlamentolarında onaylanmasının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Rus şirketler için ‘vergi cenneti’ olarak bilinen adanın Rum Kesimi, yasal olmayan mali işlerin yapıldığı bir merkez olduğu iddia ediliyor. Yeni anlaşmanın uygulamaya girmesinin ardından bir kısım vergi ceza işlemlerinin gündeme gelebileceği ve Rus şirketler için adanın güvenli bir liman olamayacağı değerlendirmeleri de yapılıyor.

Rusya hükümeti adada bulunan Rus sermayesinin belirli vergi uygulamalarının ardından ülkeye dönüşünün sağlanmasını hedefliyor. Özellikle 2008 krizinin ardından ülkeden çıkan sermayenin yeniden dönüşünün önünün açılması planlanıyor.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslar arası arenada yanlı olduğu gerekçesi ile sürekli eleştirdiği Rusya, Türkiye ile stratejik ortaklık hedeflerini zarara uğratmadan bölgede etkinliğini artırmaya çalışıyor. Medvedev’in ada ziyaretinde Ankara’nın tepkisine neden olacak bir açıklamada bulunması beklenmiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.