Medvedev: Kırgızistan’ın ikiye bölünme riski var

MOSKOVARusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, 7-8 Nisan ‘da Kırgızistan’da gerçekleşen ayaklanmadan yöneticilerin sorumlu olduğunu, ülkede sivil savaş ve ikiye bölünmeye riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Washington’da gerçekleşen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin ardından Amerikan düşünce kuruluşu Brookings Institution’ın düzenlediği konferansta konuşan Medvedev, “Kırgızistan’ın güney ve kuzey olarak ikiye bölünme riski var… Kırgızistan sivil savaş tehlikesinin eşiğinde bulunuyor. Kırgız halkından önce Kırgızistan’daki güçler sorumluluklarının farkında olmalı.” dedi.

Kırgızistan’da kanın akmasına engel olunmasını isteyen Rusya lideri, Kırgızistan’daki devrik yönetimi mevcut durumdan sorumlu tuttu. “Ülkenin yeniden yasal olmayan aşamaya gelmesinden yöneticiler sorumlu.” ifadelerini kullanan Medvedev, 2005 yılında Askar Akayev yönetiminin aile kayırması, ekonomik suçlar ve rüşvet suçlaması ile devrildiği Lale Devrim’ini hatırlattı.

Medvedev Kırgızistan’da yaşananların 2005’de yaşanan olaylara çok benzediğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: ” Kırgız eski Cumhurbaşkanı Askar Akayev muhalefet tarafından devrildi. Ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. O da ekonomik suçlar ve rüşvetle suçlanıyordu. Bir kaç yıl geçti… insanlar ve söylenenler aynı… Kırgızistan bizim yakın komşumuz olduğu için yaşananlar üzücü.”

Lale Devrim’inin ardından ülke anayasası tamamen değiştirilerek devlet başkanının yetkileri sınırlandırılmıştı. Ancak 2009 yılında yapılan değişikliklerle yeniden Cumhurbaşkanlığı’nın yetkilerini artırması tepkilere neden olurken, ülke yönetiminin aile yönetimine dönüştürülmesi ayaklanmaların temel gerekçelerinden biri olarak görülüyor.

Kırgızistan’ın Talas kentinde 6 Nisan’da başlayan ayaklanmalar başkente sıçramış ve Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev başkenti terk ederek ülkenin güney kenti Celalabad’a gitti. Çıkan olaylarda 82 kişi hayatını kaybederken yaklaşık bin 500 kişi de yaralandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.