Medvedev’den Japonya İle Tartışmalı Kuril Adalarına Ziyaret

MOSKOVARusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Japonya ile tartışmalı Kuril adalarına sabaha karşı bir ziyaret gerçekleştirdi. Vietnam’da gerçekleşen ASEAN zirvesi sonrası Kamçatka ve Japonya arasında kalan Kunaşir adasına helikopterle inen Medvedev Japonya’nın tepkisine neden oldu.  

 Medvedev adadaki ziyareti çerçevesinde yetkililerle bir araya geldi, havyar üretim tesisinde kırmızı havyarın tadına baktı. Jeotermel santrali teftiş eden Rusya lideri, tabiat fotoğrafı çekmeyi ihmal etmedi. Küçük bir markette alış veriş yapan Medvedev, Rusya Ortodoks Kilisesi’ne bağlı bir kilisede mum yakarak istavroz çıkardı. Halkın taleplerini dinleyen Medvedev bir aileye ziyarette bulunarak çay içip pasta yedi. Bölgedeki çalışmaların memnuniyet verici olduğunu ifade eden Medvedev, “Burası ülkemizin önemli bir parçası. Buralarda incelemeler yapmayı sürdüreceğiz…” dedi.
 
 Medvedev’in tartışmalı Kuril adalarına gerçekleştirdiği ziyaret Sovyetler Birliği ve sonrası dönemde devlet başkanlığı düzeyinde bir ilk olma özelliği taşıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda ele geçirdiği dört Japon adasını (Iturup, Kunaşir, Şiıkotan ve Habomay) geri vermeyi reddeden Moskova, Japonya ile 1945’den bu yana barış anlaşmasını imzalayamadı. Rusya liderinin adaları ziyret yapması nedeni ile açıklamada bulunan Japonya Başbakanı Naoto Kan, “Japonya dört adanın kendi ülke topraklarına ait olduğu ile ilgili pozisyonunu koruyor. Başkan’ın bölgeye ziyareti asla kabul edilemez. Bu ziyaret ikili ilişkileri daha komplike hale getirecek…” uyarısı yaptı.  
Sovyetler Birliği lideri Jozef Stalin 1941’de Japonya ile saldırmazlık anlaşması imzalamasına rağmen, Nazi Almanyası’nı yenmesinin ardından 8 Ağustos 1945’de Japonya’ya savaş ilan etti. 2 Eylül’de Japonya’nın teslim olması üzerine Moskova, Japonya’nın Kuril adalarını ilhak ettiğini duyurdu. Moskova 3 Eylül’ü ikinci zafer bayramı olarak kutlamaya hazırlanıyor.
 
YELTSİN 30 MİLYAR DOLARA SATACAKTI
 
Japonya’nın Hokkaido adası ile Rusya’nın Kamçatka bölgesi arasında sıralanan Kuril adaları 56 adadan oluşuyor. Bin 300 kilometre boyunca uzanan adalarda bulunan yaklaşık 100 volkandan 35’i halen aktif. Rus, Ukraynalı, Koreli ve Japon gibi onlarca farklı milletten 30 bin kişi adalarda yaşamlarını sürdürüyor. Rusya eski devlet başkanlarından Boris Yeltsin’in 1997’de Japonya yönetimi ile adaları müzakere ettiği ve adaların satışı konusunda da görüşmeler yaptığı kaydediliyor. Yeltsin’in adalarla ilgili Japonya’dan 30 milyar dolar istediği de iddialar arasında. 
Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.