Medvedev’den Tarihi Açıklama: NATO Rusya’ya Karşı Saldırgan Bir Tutuma Sahip Değil

MOSKOVARusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, NATO’nun Rusya’ya karşı düşmanca ve saldırgan düşüncelere sahip olduğu yönündeki düşüncelerin birçok açıdan yanlış olduğunu söyledi. Moskova’da ilk kez düzenlenen 46. Münih Güvenlik Konferansı’nda tarihi açıklamalarda bulunan Rusya lideri, “NATO Rusya’da saldırgan bir yapı olarak görülüyor. Bu birçok açıdan hata” dedi. Rusya ve NATO arasında ilişkilerin her zaman zor olduğunu hatırlatan Medvedev, “Biz önemli bir tarihi birikime sahibiz. Rusya’da NATO saldırgan bir yapı olarak görülür. Batı dünyasının önemli bir kısmı da Rusya’da demokrasi olmadığını ve idarecilerinin de otoriter olduğunu düşünür” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Medvedev, Avrupa’nın güvenliğinin dar hedefler çerçevesinde ele alınmaması gerektiğini, güvenliğin herkes için bütün olarak değerlendirmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Rusya lideri, “Bir ülkenin diğer bir ülkeye karşı, bir blokun diğer bloka ya da diğer bir ülkeye karşı kendi güvenliğini sağlaması mümkün değil. Dünya artık birbirine daha yakın ve daha küresel. Böyle bir hata yapamazsınız” şeklinde konuştu.  

“DÜNYA HIZLA DEĞİŞİYOR”

Dünyanın hızla değiştiğini ve insanların bakış açılarının da değiştiğini hatırlatan Medvedev, “Münih Güvenlik Konferansı 1962’de sadece NATO ülkelerinde güvenlik için çalışmaya başladı. Şimdi güvenlik konusunda önemli bir marka haline geldi. Dünya değişiyor, biz de onunla birlikte değişiyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın dış politikasında Euro – Atlantik bölgesi ile olan ilişkilerinin birinci öncelik olduğunu anımsatan Rusya lideri, “Sovyet döneminde olduğu gibi önemini korumaya devam ediyor. Pan – Avrupa güvenlik anlaşmasını tartışmak Avrupa Birliği’nin işlerine karışmak anlamına gelmemeli. Genel bir anlayışın oluşmasına yardımcı olmalı. Hepimiz birlikte çalışmalıyız” önerisi getirdi. Medvedev, Rusya’nın yeni güvenlik önerisinin bazı çevreler tarafından ‘Avrupa’yı bölmek ya da NATO’yu etkisiz kılmak’ gibi düşüncelerle reddedilmesini de eleştirdi.

Medvedev, önceki gün de Fransa’nın Deauville kentinde Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya gelerek Avrupa’nın güvenliğini masaya yatırmıştı. Mini güvenlik zirvesi sonrası basına açıklamada bulunan Rusya lideri, 20 Kasım’da Lizbon’da düzenlenecek Rusya – NATO Konsey toplantısına katılacağını ifade ederken, Rusya ile ABD arasında tansiyonun yükselmesine neden olan füze kalkanı konusunda da önemli açıklamalarda bulunmuştu. NATO’nun füze kalkanına Moskova’nın da dahil olması yönündeki teklifini değerlendireceklerini kaydeden Medvedev, Rusya’ya verilecek rolün önemli olduğunun altını çizmişti.  

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.