Megaupload’ın kurucusu Kim Dotcom’ın Kefalet İsteği Reddedildi

Kim Dotcom’un Kefalet İsteği Ülkeden Kaçma Riskine Karşı Yargıç Tarafından Reddedildi

Megaupload’ın kurucusu Kim Dotcom (Gerçek ismi Kim Schmitz),20 Ocak 2012’de Yeni Zelanda’da mahkemeye çıkartılırken (STR/AFP/Getty Images)

Megaupload’ın kurucusu Kim Dotcom’un (Doğum ismi Kim Schmitz) Yeni Zelanda’daki mahkeme tarafından Çarşamba günü kefaletle salıverilme talebi reddedilirken, Euronews’in haberine göre Megaupload’ın kapatılmasına tepki veren hacker grubu  Anonymous, FBI ve çeşitli film ve müzik sitelerini hedef alacağını belirtti.

Yeni Zelanda Herald’a göre Yargıç David McNaughton, Dotcom’a kefalet vermedi. 38 yaşındaki Almanya doğumlu Kim Dotcom en azından bir sonraki aya kadar gözaltında kalacak.

Geçen hafta Dotcom evinde basıldı ve FBI tarafından onunla beraber üç kişi tutuklandı. Federal yasalara göre, kara para aklama, telif hakkı ihlali, ihlale yardım ve Megaupload anlaşmaları üzerinden şantaj yapmak suçlarından yargılanıyor.

Dotcom tüm bu suçlamaları reddettiği halde 20 yıl hapis istemiyle yargılanıyor. FBI onun internet imparatorluğundan sağladığı uygunsuz yollardan  175 milyon dolardan fazla gelir elde ettiğini ve telif hakkı sahipleri için 500 milyon dolarlık zarara yol açtığını iddia etti.

Tüm bunların yanı sıra Geçen hafta FBI yaptığı açıklamada, yasadışı şekilde  “en popüler telif eserlerini milyonlarca üyesi bulunan sitelerde yükleme için tasarlamış” olan yedi kişi ve iki şirket hakkında da suçlamada bulunulduğunu söyledi. Megaupload.com sitesinin günlük olarak 50 milyondan fazla ziyaretçisi bulunuyordu.

Yargıç McNaughton, Dotcom’u serbet bırakırsa pasaportu ve parası olduğu için Yeni Zelanda’dan kaçmasından endişe ettiğini belirtti. Herald’a göre  Yargıç, “Kefalet Dotcom’un kaçması için cezbedici bir sebep olabilir” dedi.

AFP’ye göre Dotcom’un konağında kefalet kararı aldırabilecek, özel güvenli bir “panik odası” mevcut.
“Uygunsuz olan kişilerle iletişime geçerek sahte seyahat belgeleri hazırlatabilir ve ülkeyi terk edebilir” diye ekledi.

Orijinal İngilizce Metin

İlgili Haberler:

Anonymous Grubu A.B.D. Devleti ile Sözleşmeli olan IRC Fedaral Şirketi’ne Saldırıda Bulundu

FBI, Dünyanın En Yaygın Spam Ağına Sahip Rus Vatandaşının Peşinde

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.