Meksika’da Falun Gong Uygulayıcılarına Saldırı (Video)

Meksika’da Çin Büyükelçiliği tarafından görevlendirilen sokak eşkıyaları Falun Gong festival aracına saldırdı

Üç kadın geleneksel Çin giysileri ile meditasyon yaparken, beş sokak eşkıyası, Çin Yeni Yılı için hazırlanmış festival arabasına saldırdı.

Mexico City’deki Çin mahallesinde yaşayan Falun Gong (Falun Dafa) Uygulayıcıları Çin Büyükelçiliği’nin bölgede uyguladığı kontrol nedeniyle zorluk yaşıyor. Büyükelçilik en son 5 Şubat’da güpegündüz sokak eşkıyalarını görevlendirerek uygulayıcıları bastırmaya çalıştı.

Eşkıyalar önce afişleri indirdiler, halatları kestiler, el yapımı lotus çiçeklerini topladılar ve zulüm karşıtı mesajları kaldırdılar. Daha sonra da gösteri arabasını tümden imha etmeye çalıştılar.

Tanıkların ifadesine göre, eşkıyalar, Mexico City Cuahutemoc İlçesi belediyesine ait kamyonetler ile olay yerine geldiler. La Razon gazetesi tarafından hazırlanan ve yaşanan olayı gösteren üç dakikalık video youtube’da yayınlandı.

Olay sırasında çekilen videoda bölgedeki yerel tüccarları temsil eden Héctor López de yer alıyor. Lopez Çin Mahallesinde birkaç restoran işleten ve Falun Gong topluluğu tarafından da bilinen biri. Lopez, daha önce, Çin  Büyükelçiliği’nin  Falun Gong uygulayıcılarını Çin Mahallesinden uzak tutmak istediğini, bu sebeple mahalledeki tüccarlara baskı yaptığını itiraf etmişti. Lopez, mahalledeki tüccarları temsilen, Falun Gong uygulayıcılarını uzaklaştırma görevi üstlenmişti.

Elçilik, Çin Mahallesi’nde Falun Gong uygulayıcıları bastırılmaz ise, tüccarların Çin’e seyahat etmelerini engelleyeceğini belirterek tüccarları tehdit etmişti. Cuauhtémoc Belediyesi çalışanlarından biri de iki yıl önce belediye ve Çin Büyükelçiliği arasında benzer bir anlaşma olduğunu itiraf etmişti.

López görgü tanıklarının ifadelerine göre bu son olayda sokak eşkıyalarına öncülük ediyordu. Çekilen videoda da görüldüğü gibi olay polis gözetimi altında gerçekleşti. Meksikalı siyasi köşe yazarı ve Falun Gong destekçisi Gerardo de la Concha “Polisler olaya müdahale etmedi hatta eşkıyaların saldırgan tavırlarından korktuklarını belirtti” dedi.

Orta Amerika Falun Dafa Derneği Başkanı, Sen Yang yaptığı açıklamada masum Falun Gong uygulayıcılarına yapılan bu saldırıyı kınadı. “Umuyoruz Meksika halkı Falun Dafa’nın ne kadar iyi olduğunu anlar ve yapılan bu saldırıyı protesto eder. Meksikalı yetkilileri ve polisi yapılan saldırıyı incelemeye ve olaya karışanları yargılaya davet ediyoruz” dedi.

1999’dan beri Çin Komünist Partisi (ÇKP) Falun Gong uygulayıcılarını, büyük, hızla yayılan ve partiden bağımsız hareket eden bir grup olarak görmekte, tehdit olarak algılamakta ve bu sebeple işkence ve saldırı ile bastırmaya çalışmaktadır. Çin Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları da bulundukları ülkelerde bu ÇKP politikasını devam ettirmektedir.

Bir Falun Dafa uygulayıcısı olan Li Xuhong son yaşanan olayı protesto etti: “Çok üzüldüm, çünkü Çin’den geldim ve Çin kültürünü seviyorum. Ancak şanslıyım ki Meksika vatandaşıyım ve bu ülkede Falun Dafa’yı özgürce uygulayabiliyorum. Ancak Çin’de yaşıyor olsam, işkence sebebiyle belki bugüne kadar öldürülmüştüm. Bunun, bu ülkede de baskı altına alınmasını istemiyorun. Bu ülkede insan haklarına  ve inanç özgürlüklerine saygı var.”

İngilizce Kaynak:http://www.theepochtimes.com/n2/world/falun-gong-parade-float-attacked-in-mexico-city-50788.html

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.