Meksikalı Çetelerin Uyuşturucu Kaçakçılığında Mancınık Yöntemini Kullanıyor

Meksikalı çetelerin kaçak marihuanaları ABD’nin Arizona eyaletine geçirmek için Ortaçağ’dan kalma bir yöntem olan mancınığı denedikleri ortaya çıktı. Sınırda yapılan denetimlerde 2 mancınık ele geçirildi.

Kaçakçılarla adeta ‘kedi – fare oyunu’ oynayan sınır memurları, Meksika’dan ABD tarafına uyuşturucu paketleri fırlatmaya yarayan ilk mancınığı Çarşamba günü buldu. Naco Sınır İstasyonu’nda görevli Amerikan Ulusal Muhafızları, uzaktan kontrol edilebilen bir gözetleme sistemi sayesinde, mancınığı hazırlayan ve paketleri çitlerin üzerinden öteki tarafa fırlatan bazı kişileri tespit ettiklerini bildirdi.

Meksikalı memurlar, ABD sınırından 20 metre uzaklıkta 3 metre yüksekliğinde bir mancınık bulduklarını duyurdu. Aletin tek seferde 2 kilogramlık marihuana paketini fırlatabildiği belirtildi. Yapılan operasyonda mancınıkla birlikte 16 kilogram uyuşturucu ele geçirildi.

İkinci mancınık ise dün sınır kasabası Agua Prieta yakınlarında bulundu. Meksikalı yetkililer, uyuşturucu kaçakçılığında ilk kez böyle bir yöntemin kullanıldığına şahit olduklarını açıkladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.