Melih Gökçek OSTİM’deki Patlamalar İçin “OSB’leri Denetim Yetkisi Belediyede Olmazsa Olacağı Budur” Dedi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, OSTİM’de toplam 19 vatandaşın hayatına mal olan iki patlamanın, denetimlerin yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi. Organize sanayi bölgelerinde belediye olarak denetim yapma yetkilerinin bulunmadığını hatırlatan Gökçek, “Belediye yetkileri ayrı elli yere dağıtılmaz, bir elde olur. Eğer, bir yerde belediye varsa bu denetim yapar, yoksa kapatın gitsin belediyeleri. Ayrı yetki verirseniz işte böyle olur.” dedi.

Kimse Yok Mu Derneği’nin Mamak’taki İç Anadolu Bölgesi Lojistik Merkezi’nin açılışına katılan Gökçek, patlamaların ardından gündeme gelen OSB denetimleriyle ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı.

Gökçek, patlamalarda hayatını kaybeden vatandaşları verecekleri ev vaadine ilişkin, “Şu anda 19 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bunların ekseriyeti ise evli ve çocukları olan insanlar. Çok fakir aileler genelde. Allah kimsenin başına vermesin. Böyle insanlara sahip çıkmak hepimizin görevidir. Belediye Meclisi’nden bu yönde karar alıp bu vatandaşlarımıza birer ev vermeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.

Gökçek, yaşanan patlamaların en büyük sebebinin denetimsizlik olduğunu ileri sürdü. Organize sanayi bölgelerinde ruhsatlandırma ve diğer denetimlerin doğrudan kendileri tarafından yapıldığını belirten Gökçek, “Her gün yüz yüze olan küçük bir camianın birbirleri hakkında işlem yapmaları fiziken mümkün değil. Onun için burada denetim maalesef sıfır. Buradaki en büyük sorun da denetimsizlik. Alınan ruhsatlarla yapılan işlem aynı değil. Önemli olan denetimlerin yapılmasıdır. Yasal olarak belediyenin hiçbir müdahalesi yok. Bütün altyapı ve denetimde hiçbir yetkimiz yok. Yardımcı olamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

OSTİM’de kaçak mazot üretimi yapıldığını iddiasını yineleyen Gökçek, “Büyük ölçüde boya üreticileri bu ruhsatı aldıktan sonra solvent yetkisi alıyorlar. Boya ve tiner üreteceği yerde solventle yağı inceltip bir liraya alıp 2.5 liraya satıyor. Bu meslek haline getirilmiş bazı kişiler tarafından. Bunu ilk olarak gündeme getireceğiz.” dedi.

Kimya üretimi yapacak yerlerin şehir dışına taşınmasını sağlayacaklarını kaydeden Gökçek, 6 gibi kısa bir süre içinde yapacağız. Bunun ne derece başarırız onu bilemem. Mahkemeler bizim yerimize kenti idare ediyor. Bu konuda kararlıyız.” dedi.

Gökçek, organize sanayi bölgelerindeki denetim yetkisinin kendilerine geçmesi yönünde bir girişimlerinin olup olmayacağı sorusu üzerine ise “Bu girişimim yıllardır yapıyorum, söylüyorum. OSB’lere bu yetkinin verilmesinin doğru olmadığını bir kez daha ifade ediyorum. Fakat bu konuyu başkalarına anlatabilmek maalesef mümkün olmuyor. Bu büyük bir yanlıştır. Bir kere bütünlüğü bozan bir durumdur. Belediye yetkileri ayrı elli yere dağıtılmaz. Bir elde olur. Belediye varsa bunu yapar yoksa kapatın gitsin belediyeleri. Ayrı yetki verirseniz işte böyle olur.” cevabını verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.