Merkel: Paris Saldırısı Bizi Bölemeyecek

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Almanya’nın başkenti Berlin’de Paris’te öldürülen 17 kişi için saygı duruşu yapıldı. Almanya Başbakanı Merkel, “Müslümanlar dışlanmamalı ve zanlı olarak görülmemeli” dedi.

Almanya Meclis Başkanı Norbert Lammert Fransız devrimlerinin özgürlük, eşitlik ve kardeşlik gerçeklerinden oluştuğunu belirterek, “Fransa’daki saldırılar ile bize gözdağı vermeye çalışılmıştır. Bu ilkelerden taviz vermeyeceğiz. Bizim karşı olduğumuz İslamiyet değildir. Biz radikalizme karşıyız. Paris saldırısı basın özgürlüğüne ve soruşturmasına dönük yapılmıştır” dedi.

Ayrımcı ve dışlayıcı tavırların Almanya’da yeri olmadığına dikkat çeken Merkel ise, “Paris saldırısı bizi bölemeyecek” ifadesini kullandı. Müslümanlara destek sözünü yineleyen Merkel, “Alman devleti her türlü inancın korunmasını sağlayacak, ibadet özgürlüğünü güvence altına alacaktır” diye konuştu.
Almanya Başbakanı Merkel, federal hükümetin her türlü aşırılık ve nefret söylemiyle mücadelesini yoğunlaştırarak sürdüreceğini de vurguladı. İslam dininin Almanya’ya ait olduğu görüşünü tekrarlayan Merkel, “Teröristlerin eyleminin dinle ilgisi yok. Bu tür eylemler dine küfürden başka bir şey değil” ifadelerini kullandı. Merkel, Yahudi karşıtlığıyla mücadeleyi hem devlet hem de vatandaşlar nezdinde bir görev olarak niteledi. Başbakan Angela Merkel, Almanya’daki Müslümanların dışlanmaması ve zanlı olarak görülmemesi çağrısında bulundu.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.