Merkez Bankası Başkanından Faiz Sorusuna Gergin Cevap

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı (Fotoğraf: İHA)
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı (Fotoğraf: İHA)

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen bir konferansa katılan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, konferans sonrası gazetecilerin faizle alakalı sorularını “Daha önce yaptığımız iletişim yeterlidir efendim” diyerek yanıtsız bıraktı.

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, konferansta Türk ekonomisi ve merkez bankasının izlediği ekonomiyi anlattı. Türkiye’de yüzde 5’lik enflasyonun iyi bir enflasyon rakamı olduğunu ifade eden Başçı, 2015 yılında da bu enflasyon rakamının Türk ekonomisini olumlu şekilde etkileyeceğini söyledi. Yaklaşık 20 dakikalık konuşması boyunca Avrupa, Amerika ve dünyadaki ekonomik gelişmelere ve verilere de değinerek Türkiye’deki faizlerle ilgili konuşmaktan çekindi. Konuşmasının sonunda büyük alkış alan Başçı’yı Macaristan Merkez Bankası Başkanı György Matolcsi tebrik etti. Gergin olduğu gözlenen Başçı, Macar gazetecilere demeç vermeyeceğini söyledi.

İHA muhabirinin, “Türkiye’de yarın enflasyon rakamları belli olacak, enflasyon rakamlarının düşük gelmesi halinde merkez bankası faiz düşürecek mi?” sorusuna ise bu konuda daha önce yapılan açıklamaların arkasında olduğunu söyleyen Başçı, daha fazla konuşmak istemediğini söyledi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.