Mersin 2. LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne Sahne Oldu

Fotoğraf: G. Hakan Koçman / Epoch Times
Fotoğraf: G. Hakan Koçman / Epoch Times

Mersin 7Renk LGBTİ Derneği tarafından bu sene ikincisi düzenlenen Onur Haftası, 2. Onur Haftası Yürüyüşü ile son buldu.

Mersin’de bu sene ikincisi düzenlenen  Onur Haftası  etkinlikleri “Muamma” teması ile bir hafta boyunca yürütülen etkinliklerin arından Pazar günü yapılan Onur Yürüyüşü ile son buldu. 30 Mayıs tarihinde Hadra Hamamı Kültür Merkezi’nde “Muammalı Çok Hummalı” sergisi ile başlayan ve LGBTQİ hareketine Mersin’de verdikleri desteklerden ötürü Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, Mersin Barosu, Mersin 7 Renk gönüllüsü Gönül Tekniker ve Yrd. Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi Çıngı‘ya dayanışma ödülleri verildikten sonra hafta boyunca çeşitli yerlerde gerçekleştirilen kimlik ve muamma temalı etkinliklerle devam etti.

Pazar günü ise LGBTİ bireyler buradan yürüyüşe geçmek için Forum AVM havuz başında toplandı Kampüs Cadıları, Yeryüzü Kadınları, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Ivana Hoffman Yoldaşları, Sosyalist Kadın Meclisi, Özgür Genç Kadın, DEVLİS  kadınları ve LGBTİ bireyler, Halk Evci Kadınlar, Yeni Demokrat Kadınlar, Günebakan Kadın Derneği  gibi  çeşitli grupların da destek verdiği yürüyüş  Forum AVM havuz başında ritim eşliğinde atılan sloganlar eşliğinde başladı. “Faşizme karşı omuz omuza”, “Dönmeyiz, Dönmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz”, “Tayyip kaç kaç, dönmeler geliyor” gibi sloganlar atan LGBTİ bireyler cinsel kimliklerini megafonlardan haykırdı. Buradan Forum içerisinde sanatçılar meydanına hareket eden grup, Forum AVM içerisinden geçerek daha sonra Yenişehir İtfaiyesi yönüne  dönerek Özgecan Aslan Meydanı’na doğru yürüdü. Zaman zaman aşırı görüntülere sahne olan yürüyüş zaman zaman etraftaki insanların sözlü tepkisine maruz kaldı.

Sorunsuz bir şekilde sahile ulaşan grup burada müzik eşliğinde göbek atarak Onur Haftası’nın bitişini kutladı. Burada bir konuşma yapan 7Renk Mersin LGBTİ Derneği  sözcüsü Gizem Ondokuz; “Geçen sene Onur Yürüyüşü’nü İstanbul’da gerçekleştirmeye çalışırken devlet ve polis şiddetine maruz kaldık. Bu yürüyüşü düzenlerken de büyük kaygılarımız vardı. Fakat planladığımızdan çok çok daha iyi geçti. İzmir Onur Yürüyüşü valilik tarafından, Ankara’da da Homofobi Karşıtı Yürüyüş yine engellendi. Ama Mersin’de bu yürüyüşü ve bu haftayı gerçekleştirmenin onuru ile hepinizi selamlıyorum. Hepinizi çok seviyorum!” dedi.

Bu yürüyüş tüm onuruna sahip çıkan Mersinli bireylerin direnişiydi!

7Renk Mersin LGBTİ derneği Başkanı Yağmur Arıcan Onur Haftası kutlamalarının Mersin’de bu kadar ses getireceğini beklemediklerini söyleyerek  Mersin’de çeşitli meslek gruplarında ve sokakta büyük bir etki yarattıklarını gözlemlediklerini ifade etti. Arıcan Onur Haftası etkinlikleri oluşturulurken, bu onurun sadece LGBTİ biryelerin olmadığını vurgulamaya çalıştıklarını belirterek; “ Sistem tarafından, hükümet tarafından onuru gasp edilenlerin, itibarsızlaştırılmaya çalışılanların, haftası olduğunu vurguladık. Bu büyük bir ilgiyle karşılandı. Çeşitli sivil toplum örgütlerinden, aktivistlerden  ve siyasi partilerden meydana gelen bir platform oluşturduk. Bu yürüyüş sadece LGBTİ bireylerin değil, tüm onuruna sahip çıkan Mersinli bireylerin direnişiydi!” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.