Mersin-Akkuyu Nükleer Santralini Yapacak Ve İşletecek Şirketlere Rusya Hükümetinden Onay

MOSKOVA– Mersin-Akkuyu’da Türkiye’nin ilk nükleer santralini inşa etmeye hazırlanan Rusya hazırlıklarını sürdürüyor. TBMM’de hükümetler arası anlaşmanın onaylanmasının ardından Rusya da santrali inşa edecek ve işletecek şirketleri belirledi.

İnterfex’a göre, Rusya’nın 20 milyar dolar yatırım yapacağı nükleer santralin proje uygulamasını Atomstroyexport, elektrik satış işlemlerini ise elektrik ihraç-ithalat şirketi Inter RAO UES gerçekleştirecek. Rusya hükümetinin onayladığı karara göre Rosenergoatom, Atomenergoremont ve Atomtekenergo şirketleri de koordinasyon, gelişim, operasyon ve yönetim işlerini yürütecek.

Hükümetler arası anlaşmaya göre Rosatom şirketlerle ilgili bilgileri Türk tarafına iletti. Rusya Başbakanlık internet sayfasında yer alan bilgilere göre, “Türkiye ile Rusya Arasında Akkuyu’da Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma” ya Rusya Başbakanı Vladimir Putin 24 Eylül’de imza koymuş ve ilgili yasa teklifi Duma’nın genel kuruluna gönderilmişti. Önümüzdeki dönemde anlaşmanın Duma’da da onaylanması bekleniyor.

15 YIL ELEKTRİK ALIM GARANTİSİ

Inter RAO UES’in dışındaki şirketler devlet şirketi Rosatom’un bir parçası olarak çalışıyor. Inter RAO UES’un Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK) elektrik üretim lisansı almasından sonraki 30 gün içinde, 4 ünite için sabit miktarlı elektriğin alınması amacıyla Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) ile elektrik satın alma anlaşması imzalaması gerekiyor.

Anlaşmaya göre, TETAŞ proje şirketinden santralde üretilmesi planlanan elektriğin ünite 1, ünite 2 için yüzde 70’ine ve ünite 3, ünite 4 için yüzde 30’una karşılık gelen sabit miktarlarını, her bir güç ünitesinin ticari işletmeye alınma tarihinden itibaren 15 yıl boyunca KDV hariç 12,35 ABD senti/kWh fiyattan satın almayı garanti edecek.

20 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in 12 Mayıs’ta gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde sağlanan anlaşmaya göre Akkuyu’da kurulacak nükleer santralin inşa ve işletim hakkı tamamı ile Rusya’ya ait olacak. Önümüzdeki dönemde Rusya çoğunluk hissesi kendisinde kalmak şartı ile ortak alabilecek. Rusya’nın toplam 4,8 GW kapasitesinde dört ayrı üniteden oluşacak nükleer santral için 20 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor.

Rusya adına Rusya Federasyonu Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu (Rosatom), Türk tarafı adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın taraf olduğu anlaşmaya göre, onay sürecinin tamamlanmasının ardından 3 ay içinde proje şirketinin kurulması için Rusya’nın çalışmaları başlatması gerekiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.