Mersin İle Mısırın FortSaid Limanı Arasında Ro-Ro Seferleri Başladı

MERSİN İLE PORT SAİD RO-RO SEFERLERİNDE KITALARIN MALI TAŞINACAK
Mersin mısır arasında ro-ro seferi başladı

Mersin ile Mısır ‘ın Port Said limanı arasında başlayan Ro-Ro seferleri  kıtaların malını taşıyacak. Türkiye Cumhuriyeti ile Mısır Arap Cumhuriyeti Arasında Ro-Ro ve Karayolu Transit Taşımacılığına İlişkin İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasıyla Mersin’den Mısr’a Ro-Ro seferi başladı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Mersin-Port Said Limanları arasında yapılacak olan ilk seferin startını verdi.

Haftada iki gün karşılıklı yapılacak Ro-Ro seferlerinin başlaması nedeniyle Mersin Uluslararası Liman İşletmesi’nde (MIP) düzenlenen törene Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erol Ertan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, MIP Yönetim Kurulu Üyesi Süha Güçsav, PSA Ceosu Lim Chen Chuan, MIP Genel Müdürü John Phillips, Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Tat ile çok sayıda bürokrat ve ilgililer katıldı.

Mersin'den gece görüntüsü
Mersin'den gece görüntüsü (Fotoğraf: Wikipedia)

Mersin- Port Said Ro-Ro seferlerinin görünürde iki kentin adıyla anılsa da kıtaların malını taşıyacağını ifade eden Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı( MTSO ) Şerafettin Aşut ise yaptığı açıklamada,  “Bu hat bize bir kapı açacaksa Mısıra ‘a bin kapı açacak.” dedi ve Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği ASCAME’deki etkin görevleriyle Akdeniz’de sadece Mısır ile değil, tüm Akdeniz ülkeleri ile ciddi ilişkiler kurulduğunu söyledi.

Aşut, petrol fiyatlarının sürekli artması ve spekülatif özelliklerinden dolayı stabil kalmamasının Ro-Ro seferlerini daha da önemli hale getirdiğini, özellikle Mısır’da önemli lobi çalışmaları yaparak Ro-Ro seferlerinin oluşmasında alt yapı oluşturduğunu vurguladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.