Mersin Valisi Hüseyin Aksoy: 2017 Akdeniz Oyunları adaylığımız için önemli mesafe aldık

MERSİNMersin Valisi Hüseyin Aksoy, 2017 Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapmak adına yaptıkları çalışmalarda önemli mesafe aldıklarını söyledi.

Milli Olimpiyat Komitesi’nin Mersin’e yaklaşımının daha iyi noktaya taşınması adına İstanbul’a giderek komite başkanı ile görüştüğünü dile getiren Aksoy, Mersin’in bu konuda isteklerini ve beklentilerini aktararak 2017 için desteklerini istediğini kaydetti. Akdeniz Oyunlarına adaylıkları için önemli destekler aldıklarını aktaran Aksoy, “14 Nisan’da Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Gençlik Spor Genel Müdürü tarafından garanti mektubu imzalandı. 27 Nisanda da garanti mektupları adaylık müracaatımızla bitlikte Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ne ulaştırıldı.” dedi.

Kentte yeni bir stadyum yapılması konusunda da değinen Aksoy, “İmarla ilgili çalışmalar tamamlandı ve Yenişehir bölgemizde 75 dönümlük bir alan stadyum için belirlendi. Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nun TOKİ’ye devredilerek oradan elde edilecek gelirle yeni bir stadyum yapılması konusunda TOKİ ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz daha önce de olmuştu. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ve TOKİ arasında bir protokolün yapılması gerekiyor. TOKİ’den uzman arkadaşımız ilimizde bu alanlarda inceleme yapıyor. Bu arsanın üretilmesi ve bu noktaya gelmesi yaklaşık 2 yıllık bir çalışma. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kentimiz adına gerçekten önemli bir proje.” diye konuştu.

Valiliğin koordinesinde Büyükşehir ve Akdeniz Belediyesi ile birlikte yaklaşık 2 yıldır yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi’nde de önemli mesafeler katettiklerini dile getiren Aksoy, “Önce 3 mahalleydi sonra bir mahalle daha eklendi. Çay, Çilek, Özgürlük ve Kiremithane mahalleleri için TOKİ ile Akdeniz Belediyesi görüşmeleri devam ediyor. İnşaat yapma noktasına geldik. Bu bir başlangıç. İlk uygulama olacak ve bu ilk uygulamada güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Kentsel Dönüşüm oluştuğu zaman, Akdeniz ilçesinde yeşil alan oluşturulacak, sosyal üniteler, okullar, spor alanları, camiler, sağlık ocakları gibi talepler de dile getirilecek.” dedi.

Kent girişinde buluna hayvan pazarından rahatsızlık duyulduğunu da aktaran Aksoy, Yenitaşkent beldesinde hazineye ait bir yerin hayvan pazarı olması için Büyükşehir Belediyesi’ne verildiğini kaydetti. 120 dönümlük arazinin ihalesinin yakında yapılacağını dile getiren Vali Aksoy, “Şehir merkezinde hayvancılık yapılamayacağını vurguladı. Aksoy, “Kentte yaşıyorsak hayvancılığı bırakacağız. Hayvancılığı tercih ediyorsak, o zaman köye gideceğiz. Bu, insanımızın mağdur edilmesi demek değildir.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.